Úvod Politika Irán sa zastal Turecka: USA sú posadnuté sankciami a šikanovaním

Irán sa zastal Turecka: USA sú posadnuté sankciami a šikanovaním

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Javad Zarif. (Foto: archív)

Do čoraz ostrejšej diplomatickej roztržky medzi Spojenými štátmi a Tureckom sa zamiešal iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf. Zastal sa Ankary a podľa neho je hanba, keď sa Washington teší, že svojmu partnerovi v NATO spôsobí ekonomické ťažkosti.

„Spojené štáty sa musia vyliečiť zo svojej závislosti od uvaľovania sankcií a šikanovania, lebo inak sa celý svet zjednotí – nielen slovným odmietnutím – a donúti ich k tomu,“ zverejnil Zaríf na Twitteri. „Stáli sme na strane svojich susedov predtým, budeme aj teraz,“ dodal.

Vzťahy medzi Spojenými štátmi a Tureckom sa v poslednom čase zhoršili pre nezhody okolo politiky v Sýrii a zadržiavanie amerického pastora Andrewa Brunsona. Ankara ho obviňuje z terorizmu a špionáže. Washington pre proces s pastorom zaviedol sankcie proti tureckým ministrom vnútra a spravodlivosti. Zároveň oznámil, že zdvojnásobí clá na dovoz ocele a hliníka z Turecka.

„Spojené štáty sa k nám obracajú chrbtom. Je mi to ľúto, ale pôjdeme ďalej rozhodnými krokmi po ceste, ktorú sme si vybrali,“ vyhlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. „To, že Amerika takto zaobchádza so svojím strategickým partnerom, nás znechutilo, dokonca rozčúlilo.“ Ankara Washington varovala, že sankcie a nátlakové opatrenia povedú len k zhoršeniu vzťahov medzi krajinami.

Iránsky minister vstúpil do tejto roztržky v čase, keď má aj samotný Irán s USA čoraz horšie vzťahy. Zhoršilo ich odstúpenie Washingtonu od jadrovej dohody s Teheránom, podpísanej pred tromi rokmi Trumpovým predchodcom. Situácia vyústila do obnovy protiiránskych sankcií. Erdogan poznamenal, že „je v rozpore s nezávislosťou štátu, aby prerušil vzťahy so susedom a strategickým partnerom len preto, že to chcú USA“.

Dobré vzťahy USA a Turecka sú dnes minulosťou. (Foto: archív)