Úvod ZO ZAHRANIČIA Irán urobil rázny krok: odstupuje od jadrovej dohody

Irán urobil rázny krok: odstupuje od jadrovej dohody

Foto: archív

Vláda Iránskej islamskej republiky pristúpili k piatemu a záverečnému kroku, ktorými sa odkláňa od záväzkov vyplývajúcich z dohody nazvanej Spoločný komplexný akčný plán. Irán oznámil, že po zabití generálmajora Kásema Solejmáního počas leteckého útoku USA prestáva dodržiavať obmedzenia vyplývajúce z jadrovej dohody z roku 2015, informovala agentúra AP.

Irán podľa AP prestáva dodržiavať kľúčové náležitosti dohody, ktoré mu nepovoľovali vlastniť dostatok materiálu na výrobu jadrových zbraní. Iránska vláda vo vysielaní iránskej štátnej televízie trvala na tom, že je otvorená rokovaniam s európskymi partnermi. Tí zatiaľ neboli schopní ponúknuť Teheránu spôsob, ako by mohlo predávať ropu do zahraničia aj napriek sankciám zo strany USA.

Vláda Iránskej islamskej republiky podľa štátnej televízie vo vyhlásení oznámila piaty a záverečný krok, ktorými sa odkláňa od záväzkov vyplývajúcich z dohody nazvanej Spoločný komplexný akčný plán.

Lídri Nemecka, Francúzska a Británie v nedeľu vyzvali Irán, aby zrušil opatrenia, ktoré idú proti jadrovej dohode z roku 2015. „Vyzývame Irán, aby zrušiť všetky opatrenia, ktoré nie sú v súlade s jadrovou dohodou,“ uviedli v spoločnom vyhlásení nemecká kancelárka Angela Merkelová, francúzsky prezident Emmanuel Macron a britský premiér Boris Johnson.

Dohoda z roku 2015, vyrokovaná medzi Iránom a stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN – Britániou, Francúzskom, Čínou, Ruskom a Spojenými štátmi – ako aj Nemeckom, ponúkala Teheránu uvoľnenie prísnych sankcií výmenou za obmedzenie iránskeho jadrového programu. Veľmoci chceli takto zabrániť, aby Irán získal jadrové zbrane.

„Teraz je rozhodujúce deeskalovať situáciu. Vyzývame všetkých zúčastnených hráčov, aby prejavili maximálnu zdržanlivosť a zodpovednosť,“ uviedli spoločne Merkelová, Macron a Johnson.