Úvod ZO ZAHRANIČIA Irán vracia úder: raketami zaútočil na iracké základne s vojakmi USA

Irán vracia úder: raketami zaútočil na iracké základne s vojakmi USA

Foto: archív

Irán zaútočil na spojenecké sily pod vedením USA v Iraku, informovala v noci na stredu americká armáda. Teherán podľa armády USA odpálil viac ako 12 balistických striel z iránskeho územia na najmenej dve iracké základne s vojakmi koalície vedenej Spojenými štátmi.

Pentagon potvrdil, že terčom útoku sa stali letecká základňa Ajn al-Asad a základňa v Arbíle. Iránska štátna televízia predtým informovala, že Irán odpálil na americké zariadenia v Iraku vrátane leteckej základne Ajn al-Asad „desiatky“ rakiet typu zem-zem.

Americko-iránske vzťahy a celkovú situáciu na Blízkom východe v posledných dňoch vyhrotilo zabitie iránskeho generála Solejmáního pri americkom útoku v blízkosti bagdadského letiska. Irán Spojeným štátom sľuboval tvrdú odplatu.

Iránske revolučné gardy podľa agentúry AP varovali USA a ich spojencov v regióne pred odvetnými údermi za raketový útok v Iraku, ktorý podľa nich bol odplatou za zabitie Solejmáního. Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf označil útok iránskych revolučných gárd na dve iracké základne za primerané sebaobranné opatrenie.

„Je jasné, že tieto rakety boli odpálené z Iránu,“ uviedol v noci na stredu hovorca Pentagonu Jonathan Hoffman. „Kým vyhodnocujeme situáciu a našu reakciu, podnikneme všetky potrebné kroky na ochranu a obranu amerických vojakov, partnerov a spojencov v regióne,“ uistila americká armáda.

Základňa Ajn al-Asad, na ktorej sú umiestnené aj americké sily, bola „úplne zničená“, tvrdia iránske revolučné gardy. Podľa iránskej televízie Teherán hrozí „ešte ničivejšími odpoveďami“ v prípade nového amerického útoku. „Pracujeme na vyhodnotení prvých škôd spôsobených konfliktom,“ povedal hovorca Hoffman.

Podľa agentúry AFP dopadlo na základňu Ajn al-Asad najmenej deväť rakiet, podľa zdrojov agentúry Reuters najmenej sedem. Televízia Al-Majádín uviedla, že nad základňou prelietavali americké vrtuľníky a boli počuť sirény. Po najmenej dvojitom útoku bol na základni vyhlásený poplach. Iránske revolučné gardy označili útok na základňu „obsadenú Američanmi“ za „úplný úspech v každom ohľade“.

V úvislosti s útokmi iracká armáda nepotvrdila nijaké obete z radov Iračanov. Informovali o tom agentúry AP a AFP. Moderátor iránskej štátnej televízie podľa AP tvrdil, že útok na základne, na ktorých sú umiestnení americkí a spojeneckí vojaci, usmrtil „najmenej 80 teroristických amerických vojakov“ a poškodil vrtuľníky, drony a ďalšie vybavenie na leteckej základni Ajn al-Asad. Redaktor však dôkazy o týchto obetiach neposkytol.

Základňu Ajn al-Asad v decembri 2018 navštívil aj americký prezident Donald Trump. Biely dom v utorok večer uviedol, že o správach o útoku na americké zariadenie v Iraku vie a prezident Trump je informovaný. Situáciu monitoruje a konzultuje so svojím bezpečnostným tímom, uviedla hovorkyňa Bieleho domu Stephanie Grishamová.