Úvod ZO ZAHRANIČIA Irán: Za zostrelením ukrajinského dopravného lietadla bolo chybné nastavenie radaru

Irán: Za zostrelením ukrajinského dopravného lietadla bolo chybné nastavenie radaru

Foto: archív

Irán oznámil, že dôvodom zostrelenia ukrajinského dopravného lietadla v januári pri Teheráne bolo chybné nastavenie radaru protivzdušnej obrany. K zlyhaniu prišlo „v dôsledku ľudskej chyby“ v postupe pre nastavovanie radaru, uvádza sa v správe iránskeho úradu pre civilné letectvo.

Práve táto chyba vyvolala reťazec pochybení, vedúcich k neúmyselnému zostreleniu ukrajinského lietadla. Agentúra AFP poznamenáva, že ide o technickú správu a nie konečnú správu o vyšetrovaní nehody.

Lietadlo leteckej spoločnosti Ukraine International Airlines smerujúce do Kyjeva sa 8. januára zrútilo len niekoľko minút po štarte z teheránskeho Letiska imáma Chomejního.

Pri nešťastí zomrelo všetkých 176 ľudí na palube. Medzi nimi boli občania Ukrajiny, Iránu, Kanady, Švédska, Afganistanu, Nemecka a Británie. Irán až o niekoľko dní neskôr priznal, že lietadlo omylom zostrelili revolučné gardy.

K nešťastiu prišlo v čase, keď protivzdušná obrana v oblasti Teheránu bola v pohotovosti pre prípad, ak by USA uskutočnili odvetu za iránske útoky na americké jednotky umiestnené v susednom Iraku. Tieto útoky boli reakciou na zabitie iránskeho generála Kásima Sulejmáního pri akcii amerického dronu v blízkosti letiska v Bagdade.