Úvod Spoločnosť Islamisti, ktorí v Nemecku založili šaría políciu, dostali peňažné tresty

Islamisti, ktorí v Nemecku založili šaría políciu, dostali peňažné tresty

Foto: archív

Nemecký súd v meste Wuppertal uznal sedem mužov, ktorí založili samozvanú šaría políciu, za vinných z porušenia predpisov pre nosenie uniforiem. Hliadkovanie mužov v uliciach v roku 2014 vyvolalo pobúrenie v médiách aj medzi politikmi.

Súd udelil islamským fundamentalistom, mužom vo veku 27 až 37 rokov, peňažné tresty od 300 do 1800 eur. Nemecké zákony proti noseniu uniforiem mali pôvodne zabrániť neonacistickým zhromaždeniam a pochodom.

Skupina spomínaných mužov pravidelne vychádzala do ulíc vo Wuppertali, kde žije značná moslimská menšina, v septembri 2014. Boli oblečení do výrazných oranžových viest s nápisom šaría polícia a rozdávali letáky vyhlasujúce túto oblasť za „zónu pod vplyvom šaríe“.

V tej na základe islamského práva šaría mala byť zakázaná konzumácia alkoholu, hudba a pornografia. Muži pristupovali k mladým moslimom a upozorňovali ich aj na to, aby nenavštevovali kaviarne, stávkové kancelárie či verejné domy.

Wuppertálsky súd dodal, že konanie skupiny malo mať „zastrašujúci účinok a malo naznačovať militantnosť“, teda bojovnosť. Muži napodobňovali šaría polície, aké existujú v niektorých krajinách Blízkeho východu a sú to násilné organizácie. Súd uviedol, že členovia skupiny a ich pomocníci si boli vedomí militantného účinku, ktorí sa snažili dosiahnuť.

Muži boli ešte v roku 2016 oslobodení spod obvinenia, pretože sudcovia vtedy dospeli k záveru, že vesty nemožno označiť za uniformu a neboli zastrašujúce. Nemecký ústavný súd však vlani tento oslobodzujúci verdikt zvrátil, pričom bolo nariadené opakovanie súdneho procesu.