Úvod Politika Islamistov v Belgicku financuje Saudská Arábia

Islamistov v Belgicku financuje Saudská Arábia

Foto. archív

Belgické moslimské a kultúrne centrum (CICB) minulo v rokoch 2012 až 2014 viac ako milión eur na propagáciou konzervatívnej vetvy islamu. Pred komisiou vyšetrujúcou teroristické útoky to povedal riaditeľ belgickej civilnej tajnej služby Jaak Raes. Ďalších 600-tisíc eur malo CICB poskytnúť osobám a organizáciám, ktoré propagovali islamizmus.

CICB do veľkej miery získava financie zo Saudskej Arábie. Opakovane bolo pritom obviňované zo šírenia wahhábizmu, radikálnej odnože islamu. Tento názor zastáva napríklad aj bruselský regionálny premiér Rudi Vervoort. Podľa belgickej tajnej služby sa však nikdy priamo nedokázalo, že by centrum podnecovalo k násiliu alebo viedlo k radikalizácii moslimov.

Foto. archív
Foto. archív

CICB okrem iného prevádzkuje aj mešitu v bruselskom parku Cinquantenaire, ležiacu v srdci európskej štvrte belgickej metropoly. Centrum dlhodobo odmieta úradom poskytnúť informácie o svojom financovaní, čo je podľa belgických zákonov nelegálne.

Rada moslimov Belgicka pred komisiou vyšetrujúcou teroristické útoky ponúkla belgickým úradom, najmä tajnej službe, spoluprácu. „Nemôžem povedať, že v niektorých mešitách nezaznievajú slová vedúce k radikalizácii. Prijali sme reformy, aby sa mešity stali miestami emancipácie, vzdelávania a občianstva,“ tvrdí jej predseda Salah Echallaoui.

Rada moslimov Belgicka sa podľa vlastných slov snaží šíriť belgickú verziu islamu, prispôsobenú miestnym politickým a kultúrnym podmienkam. Vytvorila kurzy pre moslimských duchovných, imámov, špecializované vraj na deradikalizáciu väzňov-moslimov. Salah Echallaoui má v pláne vytvoriť v Belgicku dokonca fakultu islamskej teológie.