Úvod Politika Islamský štát vycvičil 400 bojovníkov na útoky v Európe

Islamský štát vycvičil 400 bojovníkov na útoky v Európe

Foto:Reuters

Islamský štát vycvičil na útoky v Európe minimálne 400 bojovníkov, ktorí majú vytvoriť navzájom prepojené teroristické bunky. Informáciu priniesla agentúra AP s odvolaním sa na európske a iracké spravodajské služby.

Odhady hovoria o 400 až 600 bojovníkoch vycvičených na útoky mimo územia Islamského štátu. Francúzska senátorka Nathalie Gouletová, spolupredsedníčka komisie zaoberajúcej sa sledovaním džihádistických sietí, dokonca tvrdí, že na výcvik do Sýrie odišlo približne 5-tisíc Európanov.

Vo vyhlásení ISIS, v ktorom sa priznáva k útokom v Bruseli, sa hovorí o bunke bojovníkov, zámerne vyslanej do Belgicka. Existenciu akčných buniek bojovníkov, trénovaných na útoky v Európe, potvrdzuje aj Europol. Velia im po francúzsky hovoriace osoby, ktoré majú kontakty v severnej Afrike, Francúzsku aj Belgicku a vyvíjajú stratégiu útokov.

Bojovníci sú cvičení v bojovej taktike, výbušninách, sledovaniach či kontrasledovaniach. Sú čoraz sofistikovanejší a ich hlavný cieľ nie je usmrtiť čo najviac ľudí, ale podniknúť čo najväčšie množstvo útokov, aby sa Európa vyčerpala – finančne aj v ľudských zdrojoch.

Podľa švédskeho bezpečnostného analytika Magnusa Ranstorpa mohlo zadržanie Salaha Abdeslama spustiť akciu, naplánovanú už dlho: „Nebola to odpoveď na zadržanie, mohlo to však útok urýchliť.“

Nemenovaný príslušník irackej rozviedky tvrdí, že ľudia, ktorí stoja za útokmi v Paríži, sú rozptýlení v Nemecku, Veľkej Británii, Taliansku, Dánsku aj vo Švédsku. Nedávno vraj prišla do Európy nová skupina bojovníkov z Turecka. Spravodajské služby si teraz kladú otázku, koľko trénovaných teroristov je pripravených na ďalšie útoky.

Foto: archív
Foto: archív