Úvod Politika IVO znepokojuje, že mladí Slováci sú patrioti a chcú chrániť svoju rasu

IVO znepokojuje, že mladí Slováci sú patrioti a chcú chrániť svoju rasu

Foto: archív

U mladej generácie na Slovensku vo veku 18 – 39 rokov prevláda príklon k politickým prúdom typickým skôr pre konzervatívne zmýšľanie. Podpora liberálneho smerovania je oveľa slabšia. Vyplýva to z výsledkov prieskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO).

Napríklad k ochrane či obrane národnej suverenity sa podľa zistení hlási 66 percent mladých respondentov, k ochrane kresťanstva pred islamom 57 percent, k patriotizmu 54 percent a k všeslovanskej národnej vzájomnosti ďalších 48 percent opýtaných v prieskume.

K opačnému, teda liberálnemu smerovaniu, pre ktoré sú typické napríklad liberálna demokracia, prehlbovanie európskej integrácie, multikulturalizmus či podpora kultúrnej rozmanitosti, má podľa prieskumu bližšie oveľa menej z nich, od 30 do 40 percent opýtaných.

Analytik IVO a autor štúdie Marián Velšic za znepokojujúce považuje najmä zistenie, že „ochrana bielej rasy“ je názorový prúd blízky až 45 percentám mladých ľudí. „Navyše mnoho z hodnôt, ktoré sú typické pre konzervatívne strany, úspešne ‘sprivatizovali’ extrémistické politické sily. Volanie po národnej suverenite a obmedzovanie vplyvu EÚ, patriotizmus, všeslovanská vzájomnosť, ochrana kresťanstva  – na tom všetkom stavia svoju politickú agendu ĽSNS a ďalšie subjekty,“ vyjadril obavy Velšic, ktorý dal do pozornosti aj ďalší faktor – nízku toleranciu  k „inakosti“.

Až 80 percentám respondentov by prekážalo, ak by v ich susedstve bývala rómska rodina, susedstvo moslimov by nechcelo 71 percent opýtaných. Viac ako polovici mladých (54 percent) by tiež prekážali prisťahovalci z ekonomicky menej rozvinutých krajín. Približne 40 percentám prekážajú rôzne sexuálne menšiny (gejovia, lesby, bisexuáli) a ľudia ázijského či černošského pôvodu. „Prieskum zároveň ukázal, že 81 percent opýtaných by nechceli mať za suseda človeka s extrémistickým zmýšľaním,“ dodal Velšic.

IVO prizanlo, že väčšina mladých je za ochranu kresťanstva pred islamom a má nízku toleranciu k tzv. inakosti, čiže k presadzovaniu homosexuálnej a gender agendy. (Foto: archív)