Úvod Politika Izrael je rakovinový nádor Blízkeho východu, povedal íránsky prezident

Izrael je rakovinový nádor Blízkeho východu, povedal íránsky prezident

Hasan Rúhání. (Foto: archív)

Iránsky prezident Hasan Rúhání označil Izrael za „rakovinový nádor“, ktorý vytvorili západné krajiny, aby mohli presadzovať svoje záujmy na Blízkom východe. Iránski vodocovia Izrael často kritizují a predpovedajú jeho zánik, Rúhání, ktorý je považovaný za umierneného politika, sa však podobnej rétorike doposiaľ takmer vyhýbal.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakcii prehlásil, že „Rúháního urážky, ktoré vyzývají k zničeniu Izraela, znovu dokazujú, prečo sa krajiny sveta musia spojiť, pokiaľ ide o vyhlásenie sankcií proti iránskemu teroristickému režimu, ktorý ich ohrozuje“.

Rúhání na každoročnej konferencii o islamskej jednote usporiadanej v Teheráne uviedol, že „jedným z hrozivých dôsledkov 2. svetovej vojny bolo vytvorenie rakovinového nádoru v regióne“. Izrael potom označil za „falošný režim“ vytvorený západnými krajinami.

Iránský prezident vo svojom prejave rovnako povedal, že Spojené štáty si pestujú úzke vzťahy s „moslimskými národmi v regióne“, aby ochránili Izrael. Ako uviedla agentúra AP, išlo o zjavnú narážku na Saudskú Arábiu a jej sunnitských spojencov.

Rúhání v každom prípade dodal, že Irán je pripravený Saúdskú Arábii brániť pred „terorizmom a veľmocami“. „Považujeme vás za brata,“ uviedol Rúhání. „Považujeme obyvateľov Mekky a Mediny za našich bratrov,“ dodal s odkazom na dve najposvätnějšie moslimské miesta.

Šítský Irán a sunnitská Saudská Arábia, ktorá je dôležitým spojencom USA, sú hlavnými mocenskými rivalmi na Blízkom východe, pričom v Jemene, Sýrii, Iraku a v Libanone podporujú rôzne skupiny. Pred tromi rokmi prerušila Saudská Arábia s Iránom diplomatické styky. Reagovala tak na napadnutie saudskoarabského veľvyslanectva v Teheráne z dôvodu popravy šiítskeho duchovného v Saudskej Arábii.