Úvod Politika Izrael legalizuje domy židovských osadníkov v Predjordánsku

Izrael legalizuje domy židovských osadníkov v Predjordánsku

Foto: archív

Palestínska ministerka pre cestovný ruch a staroveké pamiatky Rúlá Maájaová apeluje na medzinárodné spoločenstvo, aby potrestalo Izrael za nový zákon, retroaktívne legalizujúci stovky domov židovských osadníkov postavených v Predjordánsku bez povolenia a na súkromných pozemkoch Palestínčanov.

Kontroverzný zákon už v poslednom čítaní schválil izraelský parlament. J toe posledný zo série krokov, ktoré izraelské vedenie podniklo od nástupu nového prezidenta USA Donalda Trumpa do funkcie. Očakáva sa, že zákon vyvolá pobúrenie medzinárodného spoločenstva a zrejme aj sériu právnych opatrení.

Palestínska ministerka vo svojej reakcii uviedla, že „nikto nemôže legalizovať krádež palestínskych pozemkov“. Rúlá Maájaová dodala, že „výstavba židovských osád je zločin“ a „je proti všetkým medzinárodným zákonom“. Podľa nej nastal čas, aby medzinárodné spoločenstvo „zastavilo Izraelčanov v páchaní týchto zločinov“.

Foto: archív
Foto: archív

Izraelskí krajne pravicoví politici chceli prijatím spomínanej právnej normy, ktorá predpokladá odškodnenie palestínskych vlastníkov pôdy, zabrániť ďalšiemu vysťahovaniu nelegálnych osád. Zákon môže ešte stopnúť izraelský najvyšší súd.

Izraelský generálny prokurátor Avichaj Mandelblit varoval, že nový zákon porušuje izraelskú ústavu a nebude ho obhajovať na súdoch. Vyjadril tiež obavu, že by mohol podnietiť žaloby na Izrael podané na Medzinárodnom trestnom súde (ICC).

Hovorca palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása, Nabíl abú Rudajná, označil nový izraelský zákon za neprijateľný a vyzval medzinárodné spoločenstvo na okamžitú reakciu, keďže zákon prispieva k eskalácii napätia a „môže viesť jedine k ďalšej nestabilite a chaosu“.