Úvod ZO ZAHRANIČIA Izrael preveruje súvislosť medzi vakcínou Pfizer a zápalom srdcového svalu

Izrael preveruje súvislosť medzi vakcínou Pfizer a zápalom srdcového svalu

Foro: archív

Izraelské ministerstvo zdravotníctva preveruje prípady zápalového ochorenia srdcového svalu v spojitosti s očkovacou látkou proti koronavírusu od spoločností Pfizer/BioNTech. Zápal srdcového svalu, tzv. myokarditída bola zaznamenaná u „desiatok prípadov“, a to najmä po podaní druhej dávky vakcíny.

Nie je však isté, či je počet ľudí, u ktorých sa po očkovaní americko-nemeckou vakcínou zistil zápal srdcového svalu, nadpriemerne vysoký, ako ani to, či súvisí so samotnou vakcínou, poznamenal koordinátor izraelskej vlády pre boj proti pandémii COVID-19 Nachman Aš.

Podľa neho je ťažké dokázať takúto spojitosť, keďže spomínané ochorenie často prejde bez komplikácií a môže ho spôsobiť množstvo rozličných vírusov. Izrael je celosvetovo vedúcou krajinou v počte zaočkovaných osôb – takmer 60 percent z 9,3 milióna obyvateľov tam už dostalo vakcínu od firiem Pfizer/BioNTech.

Farmaceutická spoločnosť Pfizer pre Reuters uviedla, že o prípadoch myokarditídy, ktoré zaznamenali izraelské zdravotnícke úrady prevažne u mladých mužov do 30 rokov zaočkovaných vakcínou Pfizer/BioNTech, vie.