Úvod Politika Izraelského šéfa Čaputovej kampane spájajú s CIA. Je jeho produkt aj Kotleba?

Izraelského šéfa Čaputovej kampane spájajú s CIA. Je jeho produkt aj Kotleba?

Zuzana Čaputová. (Reprofoto: Pavel Kapusta)

Nedávno prenikla na verejnosť informácia, že volebnú kampaň donedávna úplne neznámej prezidentskej kandidátky Zuzany Čaputovej manažuje zahraničný subjekt – izraelská lobistická skupina Shaviv Strategy and Campaigns. Na jej čele stojí izraelský občan Aron Shaviv, ktorý spolupracoval aj s predvolebným tímom ďalšieho “eseťáckeho” kandidáta – dnešného bratislavského primátora Matúša Valla.

V minulosti Sahviv intenzívne pomáhal v mediálnych kampaniach politikom z KDH. Aron Shaviv sa dokonca osobne stretol s Danielom Lipšicom, o čom sa Shaviv pochválil aj v izraelskej tlači. V čase pôsobenia Radičovej vlády spolupracoval s ministerstvom dopravy, ktoré v tom čase viedol Ján Figeľ. Vďaka tomu dostával Shaviv lukratívne zákazky od KDH.

Aron Shaviv a jeho skupina má však i široký medzinárodný záber. Stál za zvolením súčasného izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, pre ktorého viedol kolosálnu mediálnu kampaň. Netanjahu je známy krajne pravicovými a nacionalistickými postojmi. Pred parlamentnými voľbami pracoval aj pre národne orientovanú pravicovú Slobodnú stranu Rakúska súčasného vicekancelára Heinza Christiana Stracheho.

Shaviv mal podľa viacerých zdrojov stáť tiež za pokusom o štátny prevrat v Čiernej Hore, pričom čiernohorské úrady ho stále evidujú a vyšetrujú ako podozrivú osobu. Aron Shaviv mal byť v spolupráci s agentom CIA dokonca zapletený aj do pokusu o atentát na čiernohorského predsedu vlády, o čom informoval britský denník The Guardian.

Aron Shaviv. (Foto: archív)

V roku 2011 získal Shaviv cenu magazínu Rising star za vedenie kampani pravicových strán v strednej a východnej Európe. Magazín osobitne vyzdvihol jeho prácu v komunálnych voľbách, kde za dva týždne dokázal kandidátovi zdvihnúť preferencie z 2,6 percenta na 40 percent.

Shaviv pracoval so svojimi klientmi na prezidentských, parlamentných a komunálnych voľbách okrem Slovenska aj v Rumunsku, Bulharsku, Srbsku, Ukrajine, Chorvátsku, Cypre a ďalších krajinách. O Shavivovi písal aj The Times of Isreal ako o človeku, ktorý otvoril na Slovensku dvere pre irackých utečencov v roku 2016.

Na zistenie, že lobistická skupina Shaviv Strategy and Campaigns už dlhšie z pozadia ovplyvňuje politické dianie na Slovensku, pričom v zahraničí čelí spomínaným podozreniam z pokusu o štátny prevrat, reagoval poslanec NR SR za Smer-SD Ľuboš Blaha verejným upozornením, že skupina a jej šéf predstavujú bezpečnostné riziko pre Slovenskú republiku.

Prvý podpredseda strany Národná koalícia Peter Sokol v tejto súvislosti vyjadril sklamanie, že národné kruhy na Slovensku nedokážu združiť sily, prostriedky a svojich odborníkov, aby odvádzali efektívnu prácu v propagácii tradičných hodnôt a myšlienok ako sú kresťanská rodina a národný štát.

Podľa neho by sa mali poučiť od ideových protivníkov, využívajúcich najnovšie poznatky v oblasti politického marketingu a účinne ovplyvňujúcich myslenie mladej generácie, ktorú si za 20 rokov stihli vychovať aj za pomoci zahraničných subjektov typu Shaviv Strategy and Campaigns.

“Mladým podsúvajú prvoplánové heslá a dokázali v nich už v zárodku zabiť akékoľvek národné myšlienky. Tie pre nich nič neznamenajú – sú vedení k jednoduchým riešeniam, egoizmu a hedonizmu,” nezakrýva si oči pred realitou Sokol.

Peter Sokol. (Foto: Michaela Kolimárová)

Je skutočne veľmi pravdepodobné, že jedným z dôvodov niekoľkoročnej aktívnej prítomnosti skupiny okolo Arona Shaviva na Slovensku môže byť diskreditácia národných a vlasteneckých myšlienok.

Vidíme, že dnes sa vlastenectvo stotožňuje s fašizmom, pričom sa neustále poukazuje na Kotlebovu ĽSNS, zatiaľ čo skutočný fašizmus sa podarilo zamaskovať do liberálneho progresu, ktorého nositelia hlásajú nenávisť k Rusku, podporujú zbrojenie, adorujú nemecké koncerny a ich zvýhodňovanie pred domácimi producentmi. Sami seba považujú za nadradených a okrem udávania všetkých, čo majú iný názor, už vyzývajú aj na fyzickú likvidáciu oponentov.

Vlastenci, ktorí nesúhlasia s vojnovým štvaním, zbrojením a zvýhodňovaním zahraničných koncernov pred domácimi producentmi sú  označovaní za fašistov a extrémistov. Nie je to však ich vina, oni v “gardistických” uniformách nepochodovali, ani nerozdávali šeky evokujúce nacistické symboly. Schytávajú to za iných, ktorí národnú myšlienku predávajú v jednom balíku s podobnými bizarnými činmi.

Všetky oprávnené požiadavky národovcov sú tak v parlamente eliminované. Strana, ktorá si na Slovensku svojou rétorikou uzurpovala právo ako jediná hájiť národné záujmy, vždy v istej chvíli vytiahne nacistickú symboliku a hlasy národne zmýšľajúcich zostávajú v parlamentnej karanténe.

Marian Kotleba. (Foto: archív)

V prezidentskej kampani sme zasa mohli vidieť, ako možno týchto 10 percent voličov použiť na “vyšachovanie” prezidentského kandidáta, ktorý jediný mal s národnými a kresťanskými hodnotami šancu prejsť do druhého kola.

Kým predseda SNS Andrej Danko sa prejavil štátnicky, netrieštil národné sily, nekandidoval a dal tiché odporúčanie členom strany voliť Štefana Harabina, Marian Kotleba, naopak, kandidoval.

Kotlebovou stratégiou je označovať za pomoci internetových trollov každú inú stranu, ktorá chce presadzovať národné a vlastenecké myšlienky za falošnú opozíciu na odoberanie hlasov jeho strane. Kotlebovi sa darí držať svojich voličov v tomto sebaklame, kde sa každý subjekt s pronárodnou orientáciou nestáva ich spojencom, ale úhlavným nepriateľom.

Izolovaní v parlamentnej opozícii však nie sú kotlebovci pre Slovensko užitoční. Päťdesiatjeden percent hlasov vo voľbách nikdy nezískajú. Ak tak poslancov ĽSNS čaká pohodlná budúcnosť v parlamentných laviciach, spočívajúca v efektných pózach pre voličov, nadštandardný plat a nulová zodpovednosť.

Ak by im dnes Smer-SD ponúkol, nech nahradia Most-Híd v koalícii, môžeme si byť istí, že tam nepôjdu, napríklad s absurdným odôvodnením, že Robert Fico podporil Lisabonskú zmluvu či hlasoval za prijatie eura.

Či radil Aron Shaviv aj Kotlebovi nevedno, no s výsledkami jeho práce je určite spokojný. Národovci sú izolovaní a cesta Čaputovej do Prezidentského paláca vydláždená. Treba dúfať, že vlasteneckí voliči všetko čím skôr pochopia, a ak sa na politickej scéne sformujú perspektívnejšie proslovenské strany, podporia ich.