Úvod Politika Izraelský parlament schválil zákon komplikujúci ústupky Palestínčanom

Izraelský parlament schválil zákon komplikujúci ústupky Palestínčanom

Foto: archív

Po dlhej nočnej debate prijali izraelskí poslanci nové znenie zákona o Jeruzaleme. Zmena sprísňuje podmienky na prípadné územné ústupky Palestínčanom. Odteraz bude treba na prenechanie akejkoľvek časti mesta Palestínčanom získať najmenej 80 zo 120 poslaneckých hlasov. V pôvodnom znení stačila jednoduchá väčšina.

Izrael prijal zákon o Jeruzaleme v roku 1980 a pozmenil ho v roku 2000. Pripojil ním východnú časť mesta k západnej a mesto zjednotil ako svoju metropolu. Podľa Palestínčanov a mnohých krajín však zostáva východná časť, obývaná najmä Arabmi, okupovaným územím a Palestínčania si ju nárokujú ako hlavné mesto svojho budúceho štátu.

V Izraeli bolo sprísňujúce znenie zákona o prípadnom „prenechaní“ časti mesta navrhnuté vlani v lete a o zákone sa dlho debatovalo. Prijaté bolo necelý mesiac po vyjadrení amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý v rozpore s praxou predchádzajúcich administratív v decembri uznal Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela.

Palestínčania tvrdia, že sa tým USA pripravili o úlohu sprostredkovateľa v izraelsko-palestínskych mierových rokovaniach. Rozhovory sú pritom prerušené od roku 2014. Sprísnené podmienky na rozhodovanie o Jeruzaleme môžu byť podľa agentúry Reuters ďalšou prekážkou úspechu prípadných obnovených rozhovorov.

Navrhovateľom novely zákona bola pravicová náboženská strana Židovský domov, ktorá podľa vodcu opozície Jicchaka Herzoga vedie Izrael k „strašnej katastrofe“. Niektorí izraelskí komentátori sa domnievajú, že novela zákona o Jeruzaleme pomáha premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi posilniť podporu voličov pred očakávanými predčasnými voľbami.

Foto: archív