Úvod Ekonomika J.P. Morgan očakáva ďalšiu krízu už o dva roky

J.P. Morgan očakáva ďalšiu krízu už o dva roky

Foto: archív

Pred desiatimi rokmi pád Lehman Brothers spustil globálnu finančnú a hospodársku krízu. Vláda a centrálne banky reagovali mimoriadnymi opatreniami. Stratégovia banky J.P. Morgan Chase & Co. teraz vytvorili model, ktorý má predpovedať načasovanie a rozsah budúcej finančnej krízy.

Predpokladajú, že príde už o dva roky, teda v roku 2020. Dobrá správou je, že najbližšia kríza bude podľa nich zrejme o niečo menej bolestivá. Zlá správa však je, že likvidita finančného trhu sa od implózie v roku 2008 zmenšila a nie je úplne jasné, aký to bude mať vplyv na priebeh ďalšej krízy.

Model J.P. Morgan vychádza z dĺžky ekonomickej expanzie, pravdepodobnej dĺžky budúcej krízy, úrovne zadlženosti, hodnoty aktív, úrovne deregulácie a finančnej inovácie pred krízou. Renomovaní ekonómovia varujú, že sa ekonomika USA dlhodobo prehrieva a inflácia prekračuje cieľové hodnoty.

Podľa výpočtov banky za predpokladu priemernej dĺžky trvania krízy by americké akcie mali počas predpokladanej krízy padnúť približne o 20 percent, ceny energií o 35 percent. Riziková prirážka na dlhopisy rozvíjajúcich sa krajín stúpne o 2,79 percentuálneho bodu, akcie na rozvíjajúcich sa trhoch padnú o 48 percent a meny rozvíjajúcich sa krajín sa oslabia o 14,4 percenta.

Podľa stratégov J.P. Morgan Johna Normanda a Federica Manicardiho nie sú tieto prognózy znepokojujúce vzhľadom na minulú recesiu a krízu, počas ktorej index S&P 500 stratil 54 percent. Otázne však je, aký dosah bude mať nedostatok likvidity a aká dlhá bude ďalšia kríza.