Pomajdanovská história na Ukrajine píše ďalšiu kapitolu tragikomického vývoja. Bitky v parlamente, ktorému šéfujú oligarchovia, vláda, ktorá nevládne a väčšina obyvateľstva žijúca pod hranicou chudoby – to je obraz kolabujúceho štátu a vizitka jeho bývalého premiéra Arsenija Jaceňuka.

Tento kontroverzný politik označil svoj niekdajší kabinet za „kamikadze“ vraj preto, že sa zavádzaním nevyhnutných reforiem dostal na dno popularity. Jeho vláde vyjadrilo dôveru len okolo dvoch percent občanov a samotný premiér Jaceňuk musel čeliť ostrej kritike nielen opozície, ale aj koaličných partnerov.

Vyjadrením vrcholiaceho politického zmätku na Ukrajine bol incident vo Vrchnej rade, keď nahnevaný poslanec Oleh Barna z Bloku Petra Porošenka drsne uchopil premiéra v snahe odniesť ho od rečníckeho pultu, pri ktorom prednášal svoju výročnú správu. Bol to symbolický začiatok konca jeho neslávnej vlády.

Oleh Barna z Bloku Petra Porošenka drsne uchopil premiéra v snahe odniesť ho od rečníckeho pultu...
Oleh Barna z Bloku Petra Porošenka drsne uchopil premiéra v snahe odniesť ho od rečníckeho pultu… (Foto: archív)

Kolega Porošenko ho neznášal
Arsenij Jaceňuk bol favoritom námestníčky ministra zahraničných vecí USA Victorie Nulandovej aj politikov a diplomatov EÚ.

Zatvárali oči pred jeho temnou minulosťou zázračného zbohatlíka, účastníka korupčných afér a predĺženej ruky oligarchov Rinata Achmetova, Igora Kolomojského a Viktora Pinčuka.

OCHRANNÚ RUKU NAD JACEŇUKOM DRŽAL AJ AMERICKÝ VICEPREZIDENT JOE BIDEN, KTORÝ DAL POROŠENKOVI NAJAVO, ŽE SI NEŽELÁ PÁD JEHO VLÁDY.

Možno preto a možno aj z vôle oligarchov poslanci parlamentu nevyslovili Jaceňukovi nedôveru napriek očakávaniam ukrajinskej verejnosti.

Politický život Jaceňuka však visel na vlásku. Bol neobľúbený, mal nulové výsledky, bol zapletený do viacerých korupčných škandálov a neznášal ho aj prezident Petro Porošenko, hoci obaja milionári boli z rovnakého cesta a formálne predstavovali parlamentnú koalíciu.

Napokon po výzvach prezidenta, aby odstúpil, podal demisiu a ukrajinský parlament 14. apríla vymenoval nového predsedu vlády Volodymyra Hrojsmana, podľa Porošenka údajne „politika nového typu.“

Porošenko a Jaceňuk si veľmi nerozumeli.
Porošenko a Jaceňuk si veľmi nerozumeli. (Foto: archív)

Stúpenec Banderu
Jaceňuk sa potom dočasne stratil z dohľadu médií. Špekulovalo sa, že ušiel do Argentíny, čo by v jeho prípade nebolo prekvapujúce, veď od septembra minulého roku čelí obvineniu generálnej prokuratúry za úplatok vo výške tri milióny dolárov.

Zdá sa, že tento zdiskreditovaný obľúbenec Západu má toho na rováši oveľa viac. A nejde len o úplatkárstvo a korupciu. V roku 2014 preletela svetovými agentúrami fotografia, na ktorej Jaceňuk po boku s Vitalijom Kličkom víta davy vystretou pravicou presne v štýle Adolfa Hitlera.

Ďalší prípad len potvrdzuje jeho politickú orientáciu a koketovanie s nacizmom. Počas svojej návštevy v Berlíne povedal v televízii ARD, že „všetci sa veľmi dobre pamätáme na sovietsku inváziu na Ukrajinu a do Nemecka.“

Mala to byť poznámka na tému oslobodenia Ukrajiny a porážky fašizmu Sovietskou armádou v 2. svetovej vojne, ktorá sa nedá vysvetliť inak, len ako urážka vojnových obetí, ako ospravedlnenie zločinov fašizmu.

Šéfredaktor žurnálu Národná obrana Igor Korotčenko považuje Jaceňukovo vyjadrenie za súčasť dlhodobého úsilia Spojených štátov revidovať výsledky 2. svetovej vojny.

Z HĽADISKA ZÁPADU JACEŇUK SPLNIL JEDNU ČASŤ ÚLOHY, KEĎ PÔSOBIL AKO POLITICKÉ BARANIDLO PROTI RUSKU, ALE DRUHÚ ÚLOHU „REFORMÁTORA“ NEZVLÁDOL.

Jaceňuk s Kličkom. (Foto: archív)
Jaceňuk s Kličkom. (Foto: archív)

Možno v tomto smere posunie Ukrajinu dopredu jeho nástupca Hrojsman so štábom zahraničných poradcov na čele so známym bazárovým predajcom slovenského národného majetku Ivanom Miklošom.

Výsledok možno predvídať: oligarchovia budú ešte bohatší a chudobní Ukrajinci ešte chudobnejší. Akurát pobožnému Jaceňukovi to už môže byť ukradnuté.

Hlasujte v ankete:

[totalpoll id=“11703″]

2 komentárov

Comments are closed.