Úvod ZO ZAHRANIČIA Jadrová vojna by nemala víťaza a nikdy by nemala byť rozpútaná, vyhlásil...

Jadrová vojna by nemala víťaza a nikdy by nemala byť rozpútaná, vyhlásil Putin

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Jadrová vojna by nemala víťaza a nikdy by nemala byť rozpútaná, vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin v liste adresovanom účastníkom konferencie o plnení Zmluvy o nešírení jadrových zbraní.

„Vystupujeme za rovnakú a nedeliteľnú bezpečnosť pre všetkých členov medzinárodného spoločenstva,“ pokračoval Putin v liste. Západ vyjadril obavy v súvislosti s jadrovou konfrontáciou po tom, čo Rusko 24. februára začalo vojenskú operáciu na Ukrajine. Putin totiž krátko nato poukázal na ruský jadrový arzenál a varoval akúkoľvek mocnosť, aby do konfliktu nezasahovala.

„Ktokoľvek, kto sa nám postaví, by mal vedieť, že odpoveď Ruska bude okamžitá… Bude to mať také následky, s akými ste sa vo svojich dejinách ešte nestretli,“ vyhlásil vo februári Putin a o niekoľko dní neskôr nariadil uviesť jadrové zbrane do stavu pohotovosti.

Vojna na Ukrajina spôsobila najväčší nárast geopolitického napätia od kubánskej krízy v roku 1962. Ruskí aj americkí politici začali verejne hovoriť aj o riziku vzniku 3. svetovej vojny. Ruská vojenská doktrína umožňuje použitie jadrových zbraní v prípade udalosti, ktoré by pre ruský štát predstavovali existenčnú hrozbu.