Úvod Z DOMOVA Jadrový fyzik Sitár: Zatvorme opäť hranice, inak príde druhá vlna a s...

Jadrový fyzik Sitár: Zatvorme opäť hranice, inak príde druhá vlna a s ňou štátna karanténa

Foto: archív

Jadrový fyzik Branislav Sitár poskytol bývalému ministrovi medzinárodných vzťahov a treťosektorovému aktivistovi Pavlovi Demešovi rozhovor pre portál teraz.sk, v ktorom sa zhovárali o možnej druhej vlne ochorenia COVID-19.

Profesora Sitára pozval bývalý prezidentský kandidát Robert Mistrík do skupiny, ktorá koordinovala matematické simulácie možného vývoja koronavírusovej epidémie na Slovensku. Patrí medzi odborníkov, ktorí sa skepticky stavali k uvoľňovaniu prísnych epidemiologických opatrení počas koronakrízy a otváraniu hraníc. Argumentoval pri tom matematickými modelmi a skúsenosťami zo zahraničia.

“V posledných týždňoch v súvislosti s nákazou COVID-19 u nás rezonuje veta: Veríme, že pandémia je za nami. Toto počujeme na Slovensku aj v celej Európe. Z porovnania situácie v polovici marca a júna však vidíme, že koronavírus zatiaľ nie je na ústupe,” tvrdí v rozhovore Sitár.

Dodal, že v polovici marca bolo na svete 1,8 milióna registrovaných nakazených, teraz je 8,7 milióna a počet úmrtí dosiahol 460-tisíc. V marci predstavoval denný prírastok 30-tisíc, teraz 170-tisíc denne.

“Situácia je vo svete po troch mesiacoch zhruba pätkrát horšia ako v marci. V marci boli v Európe zamorené len lyžiarske strediská v Taliansku a Rakúsku, teraz je COVID-19 vo všetkých európskych krajinách. Európa je najviac nakazeným kontinentom – počet registrovaných nakazených prekročil 2,5 milióna a počet úmrtí presiahol 192-tisíc.

Zamorenie je oveľa väčšie v západnej časti EÚ, ako vo východnej. Pandémia v Severnej a Južnej Amerike nadobúda obrovské rozmery. Naopak, Ázia má len okolo 10 percent z celkového počtu nakazených vo svete, hoci má približne 60 percent svetovej populácie.

Pandémie rôznych chorôb tu boli v histórii vždy a moderná medicína nám od nich pomohla tým, že vyvinula vakcíny a lieky. Na COVID-19 ešte nemáme lieky ani vakcínu. Nepochybne bojujeme s najhorším nepriateľom za posledných sto rokov,” pokračuje fyzik. SR je podľa neho v boji s nákazou najúspešnejšou krajinou v EÚ. Pripája sa však k tým, ktorí varujú pred poľavovaním a upozorňujú na možný príchod ďalšej vlny.

“Slovensko je zatiaľ úspešná krajina, lebo nosíme rúška, sme zodpovední a vláda robila správne opatrenia na základe odborných návrhov krízového štábu. To však neznamená, že si to nemôžeme pokaziť. Druhé a tretie vlny sa vyskytli už v mnohých krajinách.

Branislav Sitár pôsobí na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave ako vedúci oddelenia subjadrovej fyziky. Je tiež vo vedení Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN). Foto: archív

Máme nakazených 0,03 percenta obyvateľov, kým Česko má nakazenie trikrát väčšie, Rakúsko sedemkrát väčšie. Nie je rozumné otvárať sa a vyrovnávať sa s nimi. Platí jednoduchá závislosť: čím viac nakazených krajina má, tým ťažšie sa epidémia zdoláva, tým dlhšie trvá a tým sú ekonomické straty krajiny vyššie. Je zrejmé, že nepriateľa treba zlikvidovať, pokým je malý a slabý,” hovorí.

Ako doplnil, na Slovensku sme sa dopracovali do stavu zdravej krajiny a vláda v posledných týždňoch zmierňovala epidemiologické reštrikcie. Na základe tlaku zvnútra aj zo zahraničia otvorila hranice s mnohými krajinami, kde je pandémia oveľa silnejšia ako na Slovensku. “Tým sme sa však otvorili nekontrolovanému príchodu nakazených jedincov,” upozorňuje.

“Ak prítok nákazy nezastavíme, hrozí nám druhá vlna, ktorá môže byť oveľa horšia ako prvá. Jediný spôsob ako ju zastaviť, je obnoviť karanténu v rozsahu ako bola v marci. Ekonómovia by mali spočítať, či je výhodnejšie mať krízu v SR v trvaní troch mesiacov, alebo po druhej vlne a ďalších vlnách viac ako rok.”

Sitár sa prihovára za to, aby Slovensko opätovne uzavrelo hranice pre prítok nákazy zo zahraničia. “Život  môže fungovať normálne s otvorenými školami, podnikmi, reštauráciami, športom a turizmom, ale len na dobre stráženom území SR. Tovary môžu cirkulovať bez obmedzení a tiež informácie vďaka internetu a ďalším médiám.

Bude to iný svet, na aký sme boli zvyknutí. Nebudú zahraničné dovolenky ani medzištátne zápasy a podobne. Hotelieri môžu mať už v lete plné hotely Slovákov, majitelia reštaurácií plné podniky, športovci súťaže medzi Slovákmi a cirkev plné kostoly. Je to možné, ak všetci budeme chcieť. Nemali by sme tlačiť na otváranie hraníc, ale na rýchle vyliečenie krajiny.

“Pripojme Slovensko k ‘zdravým’ krajinám. Môžeme sa stať príkladom pre Európu, ostatné krajiny nás môžu nasledovať, a keď budú také zdravé ako my, radi sa ich obyvateľom otvoríme.

Mohli by sme si dať spoločný cieľ s krajinami, ktoré zvládli v Európe situáciu podobne ako Slovensko: Chorvátsko, Slovinsko, Čierna hora, Grécko, Litva, Lotyšsko. Nemali by sa však otvárať nakazeným krajinám. Postupne by sa mali k zdravým krajinám pripojiť aj okolité krajiny: Česko, Maďarsko a aj Rakúsko, ak dokážu COVID-19 potlačiť,” povedal na záver rozhovoru Branislav Sitár.

Vo svete sa množia protesty proti obmedzujúcim opatreniam v súvislosti s ochorením COVID-19. Protestujúci tvrdia, že nejde o pandémiu, ale „infodémiu“. (Foto: archív)