Úvod Z DOMOVA Ján Podmanický: študoval za kňaza, dnes je dvojnásobným otcom

Ján Podmanický: študoval za kňaza, dnes je dvojnásobným otcom

Ján Podmanický (Foto: Michaela Kolimárová)
Ján Podmanický (Foto: Michaela Kolimárová)

Poslanec parlamentu za vládny Smer a starosta kysuckej obce Stará Bystrica Ján Podmanický sa nedávno druhýkrát stal otcom. Pre portál napalete.sk sa vyznal z pocitov, ktoré dnes napĺňajú jeho život.

„Narodenie dieťaťa vnímam ako jeden z najväčších darov, ktoré človek dostáva. Je to zázrak, keď sa takmer z ničoho počas niekoľkých mesiacov vytvorí hotový človek s takými komplikovanými orgánmi, s cítením, s úsmevom, plačom… Musím sa skloniť pred Stvoriteľom sveta a poďakovať mu,“ povedal.

O Jánovi Podmanickom mnohí netušia, že pôvodne chcel byť kňazom. Nakoniec však štúdium teológie na Katolíckej univerzite v Ružomberku opustil zo dňa na deň. Podľa jeho slov sa tak stalo pod vplyvom silného zážitku, ktorý prežil vo sne.

„Možno sa to niekomu zdá smiešne, ale štúdium teológie som sa rozhodol opustiť jednej noci, keď sa mi prisnil sen o vlastnom dieťati, ktoré sa na mňa nádherne pozeralo a usmievalo.

Keď som sa ráno zobudil a išiel do kaplnky na modlitby, vedel som, že moja cesta bude iná. Rozhodol som sa dokončiť teológiu laicky s tým, že raz chcem mať deti. Pritom deň predtým som netušil, že niečo také závažné sa môže v mojom živote zmeniť,“ zdôveril sa.

S dcérkami neďaleko svojho domu v Starej Bystrici. (Foto: archív)
S dcérkami neďaleko svojho domu v Starej Bystrici. (Foto: archív)

Svoje rozhodnutie nikdy neoľutoval a dnes sa so svojou manželkou Gabrielou tešia z ďalšieho rodinného prírastku – k prvorodenej dcérke Simonke po šiestich rokoch pribudla sestrička Sofia.

Podobá sa jedno z Podmanického detí na tvár dieťaťa, ktorá sa mu pred rokmi prisnila? „Stále čakám, že nastane ten okamih, ktorý som zazrel vo sne. Mám taký pocit, že som ho ešte nezažil, takže to déjà vu možno príde po narodení ďalšieho dieťaťa. Verím, že do tretice to bude chlapec…“

Narodenie svojich detí považuje Ján Podmanický za zázrak. (Foto: archív)
Narodenie svojich detí považuje Ján Podmanický za zázrak. (Foto: archív)

Po našej otázke, kto u Podmanických vyberá mená detí, nás poslanec prekvapuje odpoveďou, že do mien detí rozprávať nemôže. Inak povedané, toto právo si vyhradila manželka. V tejto súvislosti si Ján Podmanický spomína na úsmevný zážitok po narodení druhej dcéry.

„Keď som po telefonáte, že sa mi narodilo bábätko prišiel do nemocnice, chvíľu som čakal pred pôrodnou sálou, a keď vychádzala pani doktorka, ktorá bola pri pôrode, hovorím jej, že som Podmanický a či sa už narodilo bábätko. Keď odpovedala, že áno, opýtal som sa jej, ako sa dcérka volá… Zasmiala sa, že neviem, ako sa volá moje vlastné dieťa…

Keby o menách dcér rozhodoval on, vybral by tradičné slovenské ako Zuzka, Katka a podobne. „Podľa mňa sú to krásne mená, za ktoré sa netreba hanbiť a ktoré sa pomaly opäť stávajú modernými,“ myslí si poslanec.

Ján Podmanický o tom, prečo sa nestal kňazom: