Úvod Politika Janukovyč: Ozbrojený konflikt na Ukrajine vyvolala súčasná vláda

Janukovyč: Ozbrojený konflikt na Ukrajine vyvolala súčasná vláda

Foto: archív

Ozbrojený konflikt na Ukrajine vyprovokovali súčasní predstavitelia krajiny počas Majdanu. „Ľud na ozbrojené povstanie aj útok na rezidenciu prezidenta vyzýval terajší generálny prokurátor Ukrajiny Jurij Lucenko i ďalší vodcovia Majdanu,“ vyhlásil bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč pred kyjevským súdom.

Exprezident predstúpil pred sviatošinský súd ako svedok v procese vedenom proti piatim bývalým členom špeciálnej jednotky Berkut, obvineným z vraždy aktivistov Majdanu. Keďže už dlhší čas žije v Rostove na Done, kde našiel dočasné útočisko, pred súdom vypovedal prostredníctvom videokonferencie. Davy ľudí na kyjevskom Námestí nezávislosti sa podľa neho dali ľahko zmanipulovať a vyprovokovať na krviprelievanie.

Práve ozbrojený odpor pod taktovkou súčasných vysokých štátnych predstaviteľov bránil podľa exprezidenta v realizácii dohody medzi vládou a opozíciou, podpísanej vo februári 2014. V noci na 22. februára radikáli obsadili štátne inštitúcie a začali sa pripravovať na potlačenie protestov na východe a juhu krajiny, kde obyvateľstvo nesúhlasilo s krvavými udalosťami v Kyjeve a celkovým vývojom situácie na Ukrajine.

Podľa Janukovyča takáto situácia „priviedla k tomu, že obyvatelia južných regiónov začali hľadať možnosť záchrany seba aj svojich rodín. Tak sa začali nepokoje. Vojnu na Ukrajine však začala súčasná moc“.

Foto: archív
Foto: archív

Boje medzi ukrajinskou armádou a domobranou na Donbase trvajú od jari 2014. Vtedy vláda v Kyjeve, ktorá sa k moci dostala vďaka štátnemu prevratu, spustila takzvanú antiteroristickú operáciu proti vlastnému obyvateľstvu, aby potlačila protesty na juhu krajiny. Exprezident prízvukuje, že je principiálne proti použitiu zbraní aj proti krviprelievaniu, preto nevydal nijaký rozkaz na streľbu do účastníkov mítingu počas Majdanu.

V nestrannosť a objektívnosť tohto súdu aj chystaného procesu proti ukrajinskému exprezidentovi možno len ťažko veriť. Oba totiž paradoxne vedie práve generálny prokurátor Lucenko, ktorý podľa Janukovyčových slov prispel k eskalácii napätia v krajine.

Bývalého prezidenta okrem iného upodozrieva zo spáchania vlastizrady, pomáhania Ruskej federácii v činoch spáchaných s cieľom zmeny štátnych hraníc Ukrajiny a z rozpútania vojny. O charaktere procesu veľa vypovedá aj fakt, že generálny prokurátor vzniesol tieto obvinenia práve počas oficiálnej prestávky súdu vo chvíli, keď bolo videospojenie s Janukovyčom vypnuté. Súdny proces s exprezidentom by sa mal začať v decembri.