Úvod Ekonomika Japonci kúpili slovenské pivovary, riadiť ich budú z Prahy

Japonci kúpili slovenské pivovary, riadiť ich budú z Prahy

Foto: archív

Pivovarnícka skupina Asahi oznámila prevzatie piatich stredoeurópskych pivovarov skupiny SABMiller vrátane slovenského Topvaru. Záujem má aj o český Prazdroj, poľské značky Tyskie a Lech, maďarský Dreher i rumunský Ursus. Pod značkou Topvar získa tento pivovarnícky gigant pivá ako Šariš, Topvar či Smädný mních.

Tieto stredoeurópske pivovary ponesú názov Asahi Breweries Europe Ltd. a budú priamo podriadené spoločnosti Asahi Group Holdings v Tokiu. Regionálna centrála bude v Prahe. Skupina Asahi, ktorej história siaha do 19. storočia, má už dlhší čas veľký záujem o prienik na európsky trh.

Dokonca bola ochotná navýšiť cenu za päť pivovarov na 7,3 miliardy eur. V Českej republike tak dokázala preplatiť ďalších záujemcov o tamojší Prazdroj ako investičnú skupinu PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera či J&T. Skupina Asahi minulý rok kúpila európske značky Peroni, Grolsch a Meantime. Japonský výrobca piva, liehovín, nealkoholických nápojov a potravín pôsobí v približne sto krajinách sveta. Vyrába napríklad aj whiskey Nikka, tradičný japonský destilát Shōchū a je najväčším importérom vína do Japonska.