Úvod ZO ZAHRANIČIA Japonsko predstavilo novú verziu rýchlovlaku s technológiou maglev

Japonsko predstavilo novú verziu rýchlovlaku s technológiou maglev

Foto: archív

Japonská železničná spoločnosť prestavila interiér najnovšej verzie rýchlovlaku s technológiou magnetickej levitácie (maglev). Informovala o tom japonská televízia NHK. Železničný prevádzkovateľ JR Central už od augusta testuje nový model rýchlovlaku na tratiach v stredojaponskej prefektúre Jamanaši.

Vozne pre cestujúcich majú v novej verzii väčšie sedadlá a na strope nainštalované zvukovo-izolačné panely na zníženie úrovne hluku. Výrobcovi sa tiež podarilo znížiť odpor vzduchu o 13 percent, a tiež obmedziť spotrebu energie.

Počas prevádzacieho testu za účasti zástupcov médií dosiahol vlak maximálnu rýchlosť 500 kilometrov za hodinu, a to len dve a pol minúty po vypravení. Po zavedení nových vlakov do bežnej prevádzky bude možné prekonať 300-kilometrovú vzdialenosť medzi mestami Nagoja a Tokio len za 40 minút. Spoločnosť JR Central chce v testoch novej verzie vlaku pokračovať až do roku 2022.

Názov maglev je odvodený od slovného spojenia magnetická levitácia. Princíp magnetickej levitácie spočíva v pohybe vlakových súprav bez dotyku s povrchom koľají za použitia sústavy silných magnetov. Na japonských tratiach denne premávajú stovky rýchlovlakov, a to s minimálnymi meškaniami. Japonsko v tomto smere patrí medzi najvyspelejšie krajiny na svete.