Úvod Auto - moto Japonsko vytvorí dopravné predpisy pre lietajúce autá

Japonsko vytvorí dopravné predpisy pre lietajúce autá

Foto: archív

Japonská vláda chce do roku 2020 vytvoriť prvé dopravné pravidlá pre lietajúce autá. Zaoberať sa má nimi osobitná rada, v ktorej zasadnú technologickí vývojári a úradníci z ministerstiev dopravy, hospodárstva, infraštruktúry aj cestovného ruchu. Krajina chce lietajúce autá zaradiť do premávky do roku 2023.

Rada by mala po prvý raz zasadať do konca tohto roku. Jej výsledok by mal byť ukážkou japonského technologického rozvoja a predstaviť by ho mali na letných olympijských hrách v Tokiu v roku 2020.

Tokio predpokladá, že prvé lietajúce autá by sa mohli využívať v doprave v horskom teréne a na odľahlé japonské ostrovy. Dôležitú úlohu majú zohrávať pri záchranných operáciách počas prírodných katastrof a pomôcť by mali aj vyťaženým japonským diaľniciam. Nezanedbateľné je aj ekonomické hľadisko – budovanie nových ciest a ich udržiavanie je pomerne nákladná záležitosť.

Vývojom nových technológií pre aeromobily sa už zaoberá množstvo japonských start-upov. Najnovšie elektrické prototypy pripomínajú veľké bezpilotné stroje schopné vertikálnych vzletov aj pristátí.