Úvod Politika Japonský cisár Akihito sa vzdá trónu

Japonský cisár Akihito sa vzdá trónu

Foto: archív

Japonský premiér Šinzó Abe oficiálne potvrdil rozhodnutie cisárskej rady, na základe ktorého cisár Akihito abdikuje 30. apríla 2019. Stane sa tak prvým japonským panovníkom za približne 200 rokov, ktorý sa vzdá trónu. Akihito bude mať v čase abdikácie 85 rokov. Jeho starší syn, korunný princ Naruhito (57), nastúpi na trón o deň neskôr, 1. mája 2019.

Pôvodne sa uvažovalo o cisárovej abdikácii a princovom nástupe na trón na prelome marca a apríla, ale tento termín kolidoval s pripravovanými regionálnymi voľbami a rokovaním parlamentu o rozpočte na ďalší rok.

Cisár Akihito prekvapil obyvateľov v auguste minulého roku, keď v televíznom vysielaní vyjadril obavy, že mu vysoký vek a zdravotné problémy neumožňujú ďalej zvládať jeho povinnosti. Prejav vyvolal sympatie a porozumenie verejnosti. Japonská vláda formálne odsúhlasí predmetné rozhodnutie 8. decembra. Rozhodne zároveň aj o podrobnostiach vrátane harmonogramu abdikácie a nastúpení nového cisára na trón.

Akihito – prvý japonský cisár, ktorého už nepovažovali za boha – desaťročia pracoval doma i v zahraničí na odstraňovaní následkov druhej svetovej vojny, ktorá sa viedla v mene jeho otca, cisára Hirohita. Akihito nastúpil na trón po otcovom úmrtí v januári 1989. Je to 125. panovník dynastie, vládnucej v zemi vychádzajúceho slnka dlhšie ako 2 600 rokov.

Foto: archív

UložiťUložiť