Úvod Zaujímavé Japonský vedec predpovedá nástup novej ľadovej doby na Zemi

Japonský vedec predpovedá nástup novej ľadovej doby na Zemi

Foto: archív

Nová ľadová doba nastúpi na našej planéte o stotisíc rokov. S takou prognózou prišiel profesor na Tokijskej univerzite Masayuki Ikeda, ktorý zastupuje oddelenie planetárneho výskumu a štúdií Zeme.

Spoločne so svojimi kolegami sa Ikeda stal autorom nedávnej štúdie o vplyve monzúnov na klímu a vývoj dinosaurov pred desiatimi miliónmi rokov. Vedci vo svojej práci použili najmä teóriu srbského inžiniera Milutina Milankovića, v ktorej tento vedec spájal kolísanie množstva slnečného svetla a žiarenia na Zemi so zmenami uhla sklonu zemskej osi k rovine jej obežnej dráhy.

„Na základe teórie Milankovića príde nová ľadová doba o 100-tisíc rokov, ale záleží to na ľudskom faktore emisií oxidu uhličitého,“ uviedol Masayuki Ikeda. Nová štúdia uvádza, že klesajúce koncentrácie CO2 a ochladzovanie zemskej klímy spolu so silnými monzúnmi viedli k zvýšeniu počtu dinosaurov. Navyše v dôsledku rozšírenia zdrojov potravy a vody asi pred 212 miliónmi rokov, v období triasu druhohôr, sa oblasť ich osídlenia na planéte zväčšila.

Podľa profesora je teraz Zem na vrchole cyklu trvajúceho 10 miliónov rokov s chladným intenzívnym monzúnovým podnebím a nízkou koncentráciou oxidu uhličitého v atmosfére. Tento čas môže byť priaznivý pre organizmy zvyknuté na chlad a vysokú vlhkosť. Výskum sa teraz zameria na to, ako desaťmiliónový cyklus ovplyvnil vývoj nielen dinosaurov, ale aj cicavcov a rastlín.

Morské prúdy v Arktíde sa zrýchľujú a stávajú sa turbulentnejšími pre rýchle topenie ľadu. Ak však neustávajúce vetry zmenia smer, predpokladá sa, že obrovské množstvo topiaciej vody uvoľnenej do Atlantiku by mohlo spôsobiť malú ľadovúdobu, čo by výrazne ochladzovalo klímu západnej Európy.

Vedci analyzovali údaje zhromaždené počas 12 rokov satelity, ktoré pozorovali kruhový Beaufortov prúd, ktorý hromadí sladkú topiacu sa vodu. Ukázalo sa, že topenie ľadovcov a tvorba veľkého množstva studenej sladkej vody destabilizujú prúdy a cykly v Atlantickom oceáne.

Beaufortov prúd udržuje polárne prostredie v rovnováhe tým, že udržuje čerstvú vodu v takmer povrchovej vrstve Severného ľadového oceánu. Tvorí sa vetrom, ktorý fúka v smere hodinových ručičiek a zbiera čerstvú vodu z topiacich sa ľadovcov, riečnych odtokov a zrážok.

Sladká voda sa nachádza navrchu teplej slanej vody, chráni morský ľad a reguluje zemskú klímu. Po celé desaťročia sa studená voda potom dostáva do Atlantického oceánu a je unášaná v malých množstvách južnými prúdmi.

Od 90. rokov sa v cykle nahromadilo asi osem tisíc kilometrov kubických sladkej vody. Hlavným dôvodom je strata morského ľadu v lete a na jeseň. Na druhej strane voda, ktorá nemá ľadovú pokrývku, je urýchľovaná vetrom, ktorý zabraňuje toku topiaciej vody do Atlantického oceánu.

Ak však neustávajúci západný vietor zmení smer, začne sa prúd otáčať proti smeru hodinových ručičiek, pričom do Atlantiku sa uvoľní obrovské množstvo studenej vody a zmení regionálnu klímu.