Úvod Z DOMOVA Jediné, čo môže vláda v týchto časoch urobiť, je odísť, vyhlásil Pellegrini

Jediné, čo môže vláda v týchto časoch urobiť, je odísť, vyhlásil Pellegrini

Peter Pellgrini. (Foto: archív)

Bývalý premiér a predseda opozičnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini na mediálnom brífingu už po niekoľký raz vyzval premiéra Eduarda Hegera a členov jeho vlády, aby opustili funkcie, skončili volebné obdobie a umožnili predčasné voľby.

Vládny kabinet podľa Pellegriniho nie je schopný riešiť aktuálnu krízu a jediné, čo ponúka, sú šarvátky či zatýkanie opozície. „Jediné, čo môže vláda SR v týchto časoch urobiť, je odísť z postu predsedu vlády a ministrov.

Mali by splniť sľub, ktorý dali občanom po neúspešnom referende – predložiť do Národnej rady SR novelu Ústavy SR, ktorá umožní vykonanie predčasných volieb,“ pokračoval Pellegrini.

Vyzval koalíciu, aby poskladala 90 poslancov, ktorí zahlasujú za zmenu ústavy i za skrátenie volebného obdobia. Deklaroval, že jeho poslanci “dodajú” hlasy, a predpokladá, že tak urobí aj zvyšok parlamentnej opozície.

Pellegrini pripomenul pandémiu a jej dôsledky, ale aj vlnu zdražovania a infláciu. Vláda podľa neho nie je schopná súčasnú situáciu riešiť. Za dôležité považuje, aby kabinet dokázal ľudí upokojiť aj v otázke dodávok plynu.

Poukázal aj na aktuálny spor medzi OĽaNO a SaS, mediálne vyjadrenia ich predstaviteľov a tiež spor ministrov financií Igora Matoviča a školstva Branislava Gröhlinga. Obaja ministri avizovali, že zrejme pôjdu protestovať proti sebe navzájom. Pellegrini to označil za zvrátenosť.

Líder Hlasu-SD odmieta, že by už mali dohodnutú a pripravenú koalíciu so stranami PS a SaS. Hovorí o chorých výmysloch Matoviča. Pellegrini pripomenul, že napríklad PS odmietlo spoluprácu s Hlasom-SD aj na svojom sneme. Hlas-SD podľa neho dnes nehľadá nijakú koalíciu a chce o nej hovoriť až potom, ako budú známe výsledky volieb.

„Odporúčame, aby sa Peter Pellegrini naučil demokratickej trpezlivosti akceptovať štvorročné volebné obdobie a čas do riadnych volieb venoval radšej tvorbe reálneho programu, než populistickej agitácii,“ píše sa v medializovanom stanovisku Úradu vlády SR.