Úvod Tipy & rady Jedlá sóda je účinná aj na mastné škvrny

Jedlá sóda je účinná aj na mastné škvrny

Foto: archív

Vyčistiť kuchyňu, v ktorej sa často varí, nie je jednoduché. Najťažšie sa odstraňujú mastné škvrny z kuchynskej linky a pracovnej dosky. Existuje síce množstvo odmasťovacích prostriedkov, ale ak máte drevenú kuchynskú linku alebo linku s vysokým leskom, chemickým prípravkom sa radšej vyhnite. Reakcia na ne sa totiž môže prejaviť až po niekoľkých dňoch a následky sú zvyčajne trvalé.

Najšetrnejšie čistí vlažná voda so saponátom, treba sa však pripraviť na pomerne namáhavú prácu. Mastnota nevznikla zo dňa na deň, ukladala sa tam postupne, a tak nemožno rátať s tým, že sa jej zbavíme ako švihnutím čarovného prútika.

Zmiešajte tri polievkové lyžice jedlej sódy so šálkou teplej vody, môžete pridať aj lyžičku soli. Všetko poriadne premiešajte a vzniknutý roztok prelejte do rozprašovača. Postriekajte ním zamastené miesto, nechajte chvíľu pôsobiť a utrite vlhkou handričkou. Potom vytrite dosucha.

Na mastnú škvrnu na stene vyskúšajte roztok jedného dielu octu a štyroch dielov vody. Samozrejme, len v prípade, ak je farba na stene umývateľná vodou. Mastnotu možno odstrániť aj roztokom jedlej sódy a citrónovej šťavy. Zmiešajte ich a vzniknutú pastu naneste na postihnuté miesto napríklad starou zubnou kefkou.