Úvod Spoločnosť Jedna z mešít v Bruseli reprezentuje salafistickú líniu

Jedna z mešít v Bruseli reprezentuje salafistickú líniu

Foto: archív

Na nebezpečenstvo pôsobenia radikálnych imámov podporovaných Saudskou Arábiou v Belgicku upozornili tamojšie noviny La Libre Belgique s odvolaním sa na Úrad pre koordináciu a analýzu hrozieb (OCAM),pôsobiaci v tejto západoeurópskej krajine.

Podľa správy OCAM Veľká mešita vo štvrti Bruselu, kde je aj sídlo inštitúcií Európskej únie, predstavuje silne extrémistickú, islamistickú, salafistickú líniu. Aj keď priama saudská podpora mešity začiatkom minulého roka ustala, materiálna podpora imámov reprezentujúcich radikálne odvetvie islamu umožňuje Saudskej Arábii aj naďalej značný vplyv na jej chod.

Povinnosťou kazateľov, ktorí prostredníctvom saudskoarabskej ambasády dostávajú značnú podporu, je ochrana salafistických názorov a záujmov. Ich učenie nie je v súlade s celoeurópskymi ani belgickými spoločenskými normami a odmieta akékoľvek iné názory, ale aj ústavou garantované práva a zásadné zákony. Nie je náhoda, že práve z tejto mešity neskôr smerovali do Sýrie osoby, ktoré sa tam pripojili k džihádistom, tvrdí OCAM.

Foto: archív

Podľa rovnakého zdroja však ďalšie početné mešity a islamistické centrá v Belgicku distribuujú problematické príručky z hľadiska šírenia radikalizáciea xenofóbie. V knihách, ktoré sú v krajine relatívne jednoducho dostupné, sa detailne opisuje napríklad džihád, ozbrojený boj moslimov proti kresťanom.

Ich texty charakterizuje náboženská ideológia naznačujúca obrazy nepriateľov, vyrábajúca teórie sprisahania a očierňujúca ľudí inej viery, ale aj moslimov s inými názormi. Tým vyvoláva predsudky k príslušníkom týchto komunít.