Úvod Turistika Jeseň je ideálna na výlety do prírody

Jeseň je ideálna na výlety do prírody

Foto: archív

Dni sa skracujú a ortuť na teplomere postupne klesá. Toto ročné obdobie je však stvorené na výlety do prírody, a nie na sedenie pred televízorom. Jesenná príroda vyčarí tie najkrajšie farby, o ktoré by ste sa nemali nechať pripraviť.

Nech vás pri odchode z domu sprevádza akékoľvek počasie, o chvíľu môže byť všetko úplne inak. Platí to najmä v horách. Preto nezabúdajte na teplý sveter, náhradné tričko a pršiplášť. Ak sa v ruksaku nájde trochu miesta, pribaľte si pre istotu aj slnečné okuliare a krém na opaľovanie.

Foto: archív
Foto: archív

Nezabúdajte na dostatok tekutín. V tomto ročnom období oceníte nielen vodu, ale aj termosku s horúcim čajom. Obuv by mala byť vzdušná a zároveň nepremokavá. Ak sa chystáte do náročnejšieho terénu, oceníte vyššie topánky so spevnenou časťou v oblasti členkov.

Nemusíte so sebou nosiť celú lekárničku, ale náplasť a dezinfekčný prostriedok sa zídu najmä pri náročnejších túrach. Viacúčelovým pomocníkom je Alpa, ktorá za sto rokov svojej existencie už mnohým turistom pomohla pri únave kĺbov a svalov a môže poslúžiť aj na dezinfekciu drobných odrenín.

Müsli, čokoládová tyčinka alebo kúsok hroznového cukru sú rýchlym zdrojom energie, keď pocítite únavu. Ak vám robia spoločnosť malí turisti, myslite na to, že únava môže prísť kedykoľvek a sladkosť ich nielen občerství, ale aj poteší.

Foto: archív
Foto: archív

Na jeseň sa stmieva skôr a nikdy neviete, či vás niečo nezdrží. Pre každý prípad majte so sebou telefón, navigáciu a baterku. Po každom výlete by mala nasledovať príjemná bodka na jeho záver – ideálna je sauna, teplý kúpeľ alebo uvoľňujúca masáž.