Úvod ZO ZAHRANIČIA Johnson: Brexit bez dohody zlepší pozíciu Londýna na rokovaniach s Bruselom

Johnson: Brexit bez dohody zlepší pozíciu Londýna na rokovaniach s Bruselom

Foto: archív

Britský premiér Boris Johnson sa obáva, že ak sa v parlamente podarí pretlačiť zákon, ktorý by zablokoval možnosť odchodu z EÚ bez dohody, šance na vyrokovanie novej zmluvy budú minimálne. Johnson chce rokovania s Bruselom urýchliť, aby všetko podstatné stihol do polovice októbra. Londýn tak reaguje na kritiku prerušenia schôdze parlamentu.

Labouristi chcú v najbližších dňoch predložiť do parlamentu novú legislatívu, ktorá by zabránila prerušeniu zasadnutia parlamentu. Johnson však varuje, že čím viac sa zákonodarcovia budú usilovať zablokovať brexit bez dohody, tým skôr sa nakoniec uskutoční práve tento scenár. Prípravy na brexit bez dohody podľa neho zlepšujú vyjednávaciu pozíciu Londýna v Bruseli.

Súd v Edinburghu medzitým zamietol žiadosť sedemdesiatich britských zákonodarcov, aby vydal predbežné opatrenie, ktorým by zabránil Johnsonovej vláde prerušiť zasadanie. Podobnú žiadosť budú v najbližších dňoch posudzovať súdy v Belfaste alebo Londýne. Britská vláda trvá na tom, že o prerušení schôdze rozhoduje kráľovná, ktorá koná na základe žiadosti kabinetu, a nie súdy či poslanci.

Premiér chce podľa svojich slov v prvom rade naplniť vôľu voličov z referenda v roku 2016 a sľubuje, že krajina z EÚ odíde k 31. októbru, či už s dohodou alebo bez nej. Brexitovú dohodu britský parlament už trikrát odmietol. Johnson momentálne žiada EÚ zrušiť takzvanú írsku poistku, ktorá tvorí podstatu sporu.

Súčasná podoba poistky by od Severného Írska a prípadne aj celého kráľovstva žiadala dodržiavanie množstva pravidiel únie, ak by zlyhali rokovania o obchode. Cieľom je vyhnúť sa colným kontrolám. Londýn navrhuje namiesto nich technologické alternatívy, Brusel však zatiaľ jeho návrhy neakceptoval.