Úvod ZO ZAHRANIČIA Johnson je ten správny muž pre brexit, tvrdí Trump

Johnson je ten správny muž pre brexit, tvrdí Trump

Foto: archív

Britský premiér Boris Johnson je ten správny muž pre brexit, vyhlásil americký prezident Donald Trump na ich spoločnom stretnutí na samite krajín G7 vo francúzskom meste Biarritz. Trump tak odpovedal na otázku novinárov, akú radu by dal Johnsonovi v súvislosti s brexitom. „On nepotrebuje nijakú radu, on je na to ten správny muž,“ povedal americký prezident.

Johnson „bude skvelým premiérom“, chválil nového britského predsedu vlády Trump. „On je iná osobnosť,“ vyjadril sa na jeho adresu v porovnaní s bývalou premiérkou Theresou Mayovou. Kritizoval i predošlé rokovania o brexite a uviedol, že Británia „nebude mať okolo členku kotvu, ktorú mala predtým“.

Britský premiér prostredníctvom svojho účtu na sociálnej sieti lídrom skupiny G7 odkázal, že „Británia pod jeho vedením bude medzinárodnou, navonok otvorenou a sebavedomou krajinou“. Americký prezident na stretnutí avizoval, že Spojené štáty a Británia spolu uzavrú „veľmi veľkú obchodnú dohodu“. Dodal, že tak spravia rýchlo.

Na otázku, či ľutuje eskaláciu obchodnej vojny s Čínou, sa Trump vyjadril, že si „všetko ešte raz premyslel“. „S Čínou momentálne vychádzame veľmi dobre.“ Podľa DPA však rovnako vyhlásil, že verí tomu, že jeho spojenci „budú rešpektovať obchodnú vojnu“ s Čínou, ku ktorej podľa jeho slov musí prísť. Okrem iného uviedol, že je možné, že budúci rok, keď budú samit G7 hostiť Spojené štáty, prizve Rusko, aby sa opäť stalo členom tejto skupiny.