Úvod ZO ZAHRANIČIA Johnson: Je vylúčené, aby Ukrajina v blízkom čase vstúpila do NATO

Johnson: Je vylúčené, aby Ukrajina v blízkom čase vstúpila do NATO

Boris Johnson. (Foto: archív)

Podľa britského premiéra Borisa Johnsona v blízkom čase nejestvuje šanca vstupu Ukrajiny do Severoatlantickej aliancie. Uviedol to na mediálnom brífingu v Spojených arabských emirátoch.

“S ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským som sa tento týždeň rozprával. Rozumiem mu, aj pozícii, v ktorej sa nachádza. No ako sme už zdôraznili aj pred ruským prezidentom Vladimirom Putinom, je vylúčené, aby Ukrajina v najbližšom čase vstúpila do NATO,“ zdôraznil Johnson.

Reagoval tak na vyhlásenia Zelenského, ktorý počas telefonátu s Johnsonom a ďalšími lídrami severských a pobaltských štátov vyjadril frustráciu z toho, že Ukrajina zatiaľ nedostala pozvánku do NATO. Dodal však, že Ukrajina musí túto situáciu akceptovať.

Johnson zdôraznil, že rozhodnutia o budúcnosti Ukrajiny ležia na pleciach ukrajinských občanov a ich zvoleného lídra. Dodal, že Británia bude Zelenského naďalej podporovať. Britský premiér je na návšteve krajín Perzského zálivu, kde rokuje o možnej kompenzácii po odstavení Európy od dodávok plynu z Ruska.