Úvod ZO ZAHRANIČIA Johnson o Eurovízii 2023: Británia usporiada fantastickú súťaž v mene ukrajinských priateľov

Johnson o Eurovízii 2023: Británia usporiada fantastickú súťaž v mene ukrajinských priateľov

Foto: archív

Kyjev privítal prísľub Veľkej Británie, že budúci ročník pesničkovej súťaže Eurovízie usporiada v mene Ukrajiny. Vláda v Kyjeve spočiatku trvala na tom, že sa má súťaž – aj napriek pokračujúcej vojne – uskutočniť na Ukrajine, keďže tento rok sa víťazom stala ukrajinská skupina.

Ukrajinský minister kultúry Olexandr Tkačenko na sociálnej sieti uviedol, že Európska vysielacia únia (EBU) po niekoľkých kolách konzultácií dala Kyjevu záruky, že Spojené kráľovstvo pri organizácii budúceho ročníka zohľadní v čo najvyššej miere ukrajinský kontext a do programu začlení aj ukrajinských moderátorov.

Britský premiér Boris Johnson vo svojom príspevku na sociálnej sieti zdôraznil, že Británia usporiada „fantastickú súťaž v mene ukrajinských priateľov“. V tohtoročnej Eurovízii v talianskom Turíne vyhrala ukrajinská skupina Kalush Orchestra so skladbou „Stefanija“. Podľa tradície je hostiteľskou krajinou nasledujúceho ročníka súťaže vždy víťaz z predchádzajúceho roka.

V roku 2023 bude podujatie pre prebiehajúcu vojnu na Ukrajine hostiť britská televízia BBC. Británia, ktorá sa tento rok umiestnila na druhej priečke s piesňou Sama Rydera s názvom Space Man, hostila naposledy Eurovíziu v roku 1998.

EBU, ktorá je organizátorom ceny Eurovízie, v júni rozhodla, že Ukrajina sa v roku 2023 nemôže stať dejiskom súťaže, pretože pre vojnu nie je možné zaistiť bezpečnosť vyše 10.000 ľudí zapojených do produkcie tejto šou a ďalších 30.000 očakávaných fanúšikov.

EBU na svojom stanovisku trvala napriek protestom zo strany ukrajinskej vlády, ktorá navrhovala preložiť miesto konania pesničkovej súťaže do pohraničnej oblasti Ukrajiny dostatočne vzdialenej od frontovej línie.