Úvod ZO ZAHRANIČIA Johnson: Situácia je zložitá, ale pobrexitové rokovania budú pokračovať

Johnson: Situácia je zložitá, ale pobrexitové rokovania budú pokračovať

Britský premiér Boris Johnson. (Foto: archív)

Britský premiér Boris Johnson vyhlásil, že naďalej pretrvávajú problémy v oblasti pobrexitovej obchodnej dohody s Európskou úniou, no prisľúbil, že v rokovaniach bude naďalej pokračovať. Reagoval tak na vyhlásenie vyjednávača EÚ Michela Barniera, podľa ktorého sa v tejto situácii blížia k „momentu pravdy“.

„Naše dvere sú otvorené. Budeme rokovať i naďalej, musím však dodať, že situácia vyzerá zložito a je medzi nami priepasť, ktorú treba preklenúť,“ uviedol premiér počas cesty do mesta Bolton na severozápade Anglicka. „Urobili sme veľa pre to, aby sme situácii pomohli, a dúfame, že naši priatelia z EÚ to ocenia a prídu na rokovanie s vlastnými návrhmi,“ dodal.

Británia vystúpila z únie 31. januára tohto roka a od 1. januára 2021 už po skončení tzv. prechodného obdobia nebude patriť do spoločného trhu EÚ. V prípade nedohodnutia nových podmienok sa bude obchod medzi Britániou a EÚ realizovať podľa základných pravidiel Svetovej obchodnej organizácie, pričom bude vystavený novým clám a ďalším prekážkam zavedeným oboma stranami.