Úvod ZO ZAHRANIČIA Johnson: Svet nesmie znormalizovať vzťahy s Putinom ani po skončení vojny

Johnson: Svet nesmie znormalizovať vzťahy s Putinom ani po skončení vojny

Boris Johnson a Vladimir Putin. (Foto: archív)

Britský premiér Boris Johnson varoval medzinárodné spoločenstvo, že nesmie znormalizovať vzťahy s putinovským Ruskom ani po skončení vojny na Ukrajine. Podľa Johnsona svet nesmie urobiť rovnakú chybu ako po roku 2014.

Vtedy sa po opätovnom pričlenení Krymu k ruskému územiu pokúsil znormalizovať vzťahy s Kremľom. Upozornil, že už teraz sa ozývajú hlasy o tom, že s režimom Vladimira Putina je potrebné sa nejako dohodnúť. Podľa britského premiéra sú tieto názory zásadne nesprávne.

„Pokúsiť sa po ruskej invázii na Ukrajinu znormalizovať vzťahy s Putinom, ako sme to urobili v roku 2014, by znamenalo urobiť znova presne tú istú chybu,“ povedal Johnson na jarnej konferencii svojej Konzervatívnej strany v anglickom Blackpoole.

Vojna na Ukrajine je podľa neho pre celý svet „zlomovým bodom“ a zároveň „momentom voľby a medzi slobodou a útlakom“. Šéf britského kabinetu súčasne odmietol Putinove tvrdenia o tom, že na Ukrajinu zaútočil preto, aby zabránil jej vstupu do NATO, ktorý by ohrozil Rusko.

Johnson tvrdí, že neexistoval nijaký plán na umiestnenie rakiet na ukrajinskom území. „Ukrajiny sa Putin v skutočnosti bál preto, že tam majú na rozdiel od Ruska slobodnú tlač a slobodné voľby.

Pretože v Putinovom Rusku vás odsúdia na 15 rokov väzenia, keď inváziu nazvete inváziou. A ak kandidujete proti Putinovi vo voľbách, otrávia vás alebo zastrelia,“ povedal Johnson na konferencii konzervatívcov v Blackpoole.