Úvod ZO ZAHRANIČIA Johnson: Zaočkovať celý svet do konca roka 2022 by bolo najväčším počinom...

Johnson: Zaočkovať celý svet do konca roka 2022 by bolo najväčším počinom v dejinách medicíny

Boris Johnson. (Foto: archív)

Britský premiér Boris Johnson využije nadchádzajúci samit krajín skupiny G7, aby vyzval svetových lídrov na prijatie záväzku, že svetová populácia bude proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaná do konca roka 2022.

Očakáva sa, že Johnson na stretnutí s ostatnými svetovými lídrami v anglickom grófstve Cornwalle zdôrazní dôležitosť globálneho očkovania. Lídri krajín G7 sa prvýkrát fyzicky stretnú od vypuknutia pandémie.

„Svet očakáva, že zvládneme najväčšiu výzvu povojnovej éry: poraziť covid a viesť globálnu obnovu riadenú našimi spoločnými hodnotami,“ uviedol vo svojom vyhlásení. Zaočkovať celý svet do konca budúceho roka by bolo najväčším počinom v dejinách medicíny,“ dodal.

Sedem priemyselne najvyspelejších krajín (G7) – Veľká Británia, Francúzsko, Japonsko, Kanada, Nemecko, Taliansko, Spojené štáty – sa v máji zaviazalo, že bude finančne podporovať globálny distribučný program COVAX, ktorého cieľom je pod záštitou Svetovej zdravotníckej organizácie spravodlivo distribuovať vakcíny proti novému koronavírusu.

Ministri zahraničných vecí krajín G7 však neoznámili novú iniciatívu na zlepšenie prístupu k očkovacím látkam, a to ani napriek opätovným výzvam medzinárodného spoločenstva, aby G7 urobila viac pre pomoc chudobnejším krajinám.