Úvod Politika Jordánsko odmieta myšlienku konfederácie s Palestínčanmi

Jordánsko odmieta myšlienku konfederácie s Palestínčanmi

Jordánsky kráľ Abdalláh II. odmietmyšlienku konfederácie svojej krajiny s Palestínčanmi ako náhradu za dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu. Podľa palestínskeho prezidentMahmúda Abbása ideu konfederácie Palestínčanov s Jordánskom navrhli poradcovia Bieleho domu Jared Kushner a Jason Greenblatt.

Ammán spolu s väčšinou medzinárodného spoločenstva dlhodobo podporuje riešenie izraelsko-palestínskeho sporu na princípe dvoch štátov. „Štáty“ z pohľadu tohto plánu sú „suverénne národné subjekty“.

Stanovisko Jordánska je nemenné – neexistuje nijaká alternatíva k dvojštátnemu riešeniu a založeniu palestínskeho štátu s východným Jeruzalemom ako hlavným mestom. Iný návrh mimo tohto rámca je bezpredmetný, tvrdí Abdalláh II. Aj Palestínčania vnímajú myšlienku konfederácie ako zničenie svojho dlhoročného sna o vlastnom štáte.

Foto: archív

Niektorí Izraelčania považujú vznik palestínsko-jordánskej konfederácie zaspôsob, ako predísť vzniku nezávislého palestínskeho štátu. Tvrdia, že by sa tak zbavili zodpovednosti za 3,5 milióna Palestínčanov v Predjordánsku, ktoré je pod vojenskou okupáciou Izraela.

Palestínska samospráva prerušila styky s Washingtonom po tom, ako americký prezident Donald Trump vlani v decembri uznal Jeruzalem za hlavné mesto židovského štátu. V máji tohto roka tam Biely dom presunul aj svoje veľvyslanectvo.

Biely dom začiatkom roka oznámil, že zastaví pomoc pre Palestínčanov so zámerom prinútiť ich sadnúť si znova za rokovací stôl. Spojené štáty nedávno avizovali zastavenie všetkých dotácií pre Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA), ktorý uľahčuje život zhruba trom miliónom ľuďom v núdzina Blízkom východe.