Úvod ZO ZAHRANIČIA Juhokórejský prezident sa vyhýba Pelosiovej. Nechce provokovať Čínu

Juhokórejský prezident sa vyhýba Pelosiovej. Nechce provokovať Čínu

Nancy Pelosiová. (Foto: archív)

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová plánuje navštíviť hraničnú oblasť rozdeľujúcu Severnú a Južnú Kóreu. Zónu spoločne kontrolujú americké velenie OSN a Severná Kórea.

Ak sa návšteva uskutoční, bude Pelosiová najvyššie postaveným americkým politikom, ktorý sa do tejto oblasti vybral od roku 2019, keď na miesto prišiel vtedajší americký prezident Donald Trump na stretnutie so severokórejským vodcom Kim Čong-unom.

Predtým má Pelosiová v pláne stretnutie s predsedom juhokórejského Národného zhromaždenia Kimom Čin Pchjo a ďalšími vysokopostavenými členmi parlamentu, aby rokovali o regionálnej bezpečnosti, hospodárskej spolupráci a otázkach klímy. S hlavou štátu sa však Pelosiová nestretne, uviedol denník The Guardian.

Juhokórejský prezident Jun Sok-jol, ktorý je podľa svojho úradu na plánovanej dovolenke, sa podľa niektorých zdrojov snaží upokojiť Čínu tým, že sa vyhýba Pelosiovej. Tá sa stala najvyšším americkým predstaviteľom, ktorý navštívil Taiwan za posledné štvrťstoročie, čo vyvolalo ostrú reakciu Pekingu. Jun bude s Pelosiovou hovoriť iba telefonicky.