Úvod Politika Juncker: EÚ sa musí rozhodovať rýchlejšie, nie vždy je nutná zhoda

Juncker: EÚ sa musí rozhodovať rýchlejšie, nie vždy je nutná zhoda

Jean-Claude Juncker. (Foto: archív)

Európska únia sa musí podľa šéfa Komisie Jeana-Claudea Junckera rozhodovať rýchlejšie a jednoduchšie, aby mohla robiť svetovú politiku. V otázkach zahraničnej politiky by podľa neho nemala pri hlasovaní v Európskej rade presadzovať potreba jednomyseľnosti.

„Nie je potrebné, aby sme v otázkach bezpečnosti a zahraničnej politiky vždy museli rozhodovať jednomyseľne,“ povedal Juncker bezpečnostnej konferencii v nemeckom Mníchove. Týka sa to podľa neho takých otázok ako sú ľudské práva v Číne alebo postoj k Jeruzalemu ako hlavnému mestu Izraela.

Je podľa neho jasné, že napríklad pri vysielaní vojakov na misie bude vždy treba prijímať jednomyseľné rozhodnutia, v ďalších oblastich to však podľa neho nebude potrebné. Meniť  pre to európske zmluvy vraj netreba, stačí rozhodnutie Európskej rady. Podobne sa  na konferencii vyjadrila aj nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová. Aj ona sa vyslovila pre väčšinové rozhodovanie v zahraničnopolitických otázkach.

Juncker tiež vyzval k väčšej emancipácii Európy vo vojenskej oblasti. Nemala by však byť zameraná proti NATO alebo USA, myslí si. Za významné Juncker považuje ponúknuť členstvo v EÚ štátom západného Balkánu. Podmienkou je však vyriešenie ich hraničných sporov. „Vidíme tam veľa hraničných sporov, ktoré musia byť vyriešené, aby sme mohli urobiť ďalší krok,“ povedal šéf Európskej komisie.

Juncker je sklamaný sporom medzi Chorvátskom a Slovinskom, ktorý podľa neho tieto dva štáty pred vstupom do EÚ neriešili. V prípade ďalších možných štátov EÚ sa taká situácia nesmie opakovať, zdôraznil.