Úvod Politika Juncker tvrdí, že nechce z EÚ superštát

Juncker tvrdí, že nechce z EÚ superštát

Foto: archív

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker povedal, že nepresadzuje vytvorenie európskeho „superštátu“. Reagoval tak na stúpencov brexitu, ktorí ho kritizujú za názory, ktoré vnímajú ako federalistické. „Som jednoznačne proti európskemu superštátu… To je absolútny nezmysel,“ uviedol Juncker na tlačovej konferencii v čase, keď britský minister zahraničných vecí Boris Johnson vystupoval s prejavom o plánoch Londýna na ďalší postup ohľadom brexitu.

Juncker tiež novinárom povedal, že vidí nádej na zblíženie medzi poľskou vládou a Európskou komisiou. Podľa vlastných slov hovoril „obšírne“ s poľským premiérom Mateuszom Morawieckým, pričom podpredseda EK Frans Timmermans sa v uplynulých dňoch tiež stretol s poľskými predstaviteľmi. „Pokračujeme v našom dialógu a ja si myslím, že existuje dobrá nádej, že sa poľské postoje priblížia k našim,“ citovala Junckera agentúra Reuters.

EK v decembri po prvý raz uplatnila článok 7 Lisabonskej zmluvy, keď dala Varšave tri mesiace na úpravu kritizovaných súdnych reforiem. Ak poľská vláda neustúpi, komisia by mohla členské štáty vyzvať, aby voči Poľsku pripravili sankcie.