Úvod Z DOMOVA Blanár: Prečo mala česká strana tak naponáhlo s obvinením Rusov?

Blanár: Prečo mala česká strana tak naponáhlo s obvinením Rusov?

Juraj Blanár. (Foto: archív)

Česká strana unáhlene a bez vyšetrovaním definitívne potvrdených dôkazov obvinila Rusko z výbuchu muničného skladu vo Vrběticiach. Na základe toho sa spustila diplomatická roztržka medzi Českom a Ruskom.

Keďže sa do nej nezodpovedne nechala vtiahnuť aj slovenská vláda, stali sme sa súčasťou nebezpečnej geopolitickej hry. Na sociálnej sieti to uviedol podpredseda Národnej rady SR za Smer-SD Juraj Blanár.

„Prezident Českej republiky Zeman vo svojom prejave jasne povedal, že utajená správa nehovorí, že sú dôkazy o tom, že tento výbuch spôsobila ruská strana prostredníctvom svojich agentov. Pre nás zostáva zatiaľ nezodpovedanou otázkou, prečo mala česká strana tak naponáhlo s týmto obvinením,” uvádza Blanár.

„Prezident Zeman dokonca uviedol, že jedna z dvoch vyšetrovacích verzií je aj neodborná manipulácia s výbušninami. Z tohto sa môžme domnievať, že tento nepremyslený rusofóbny krok mal splniť úplne iný účel.

Strana Smer-SD zásadne odmieta neodôvodnené a nezodpovedné eskalovanie napätia medzi mocnosťami v európskom priestore, ktorého je  súčasťou aj Slovensko,“ uviedol Blanár.

„Ak však v budúcnosti vyšetrovanie nespochybniteľne skonštatuje, že tento výbuch bol činom akejkoľvek tajnej služby, išlo by podľa nás o neakceptovateľné zasahovanie do zvrchovanosti štátu,“ napísal na záver statusu Blanár.