Úvod Z DOMOVA Juraj Smatana, jeden z vinníkov lykožrútovej katastrofy v Tatrách, sa stal štátnym...

Juraj Smatana, jeden z vinníkov lykožrútovej katastrofy v Tatrách, sa stal štátnym tajomníkom ekorezortu

Juraj Smatana. (Foto: archív)

Novým štátnym tajomníkom Ministerstva životného prostredia SR sa stal učiteľ a aktivista Juraj Smatana, ktorého nominovalo OĽaNO. Smatana počas uplynulých rokov pôsobil ako poslanecký asistent súčasného ministra životného prostredia za OĽaNO Jána Budaja.

Za stranu Zmena zdola, ktorej Budaj šéfuje, pôsobí Smatana ako poslanec mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici a poslanec zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja. V rokoch 2010 až 2012 bol Juraj Smatana poradcom premiérky Ivety Radičovej pre oblasť životného prostredia.

Smatana sa verejne prezentuje ako “lovec konšpirátorov” – je zakladateľom facebookovej stránky Dezinformácie Hoaxy Propaganda. Tvorcovia stránky tvrdia, že odhaľujú nepravdivé a zavádzajúce informácie prevažne v internetovom priestore. Ich hlavným zámerom je však diskreditácia alternatívnych médií, ktoré označujú prívlastkom “konšpiračné”.

Smatana sa v minulosti zviditeľnil aj ako ekologický aktivista, keď po ničivej veternej kalamite v roku 2004 vo Vysokých Tatrách, kde sa na popadaných stromoch extrémne premnožil podkôrny hmyz, bol súčasťou nátlakovej treťosektorovej skupiny.

Tá médiami podporovanou hystériou dosiahla, že lesníci Štátnych lesov Tatranského národného parku dostali oficiálny zákaz vyťažiť kalamitné drevo, pretože lesy si vraj s následkami prírodnej katastrofy poradia samé.

V skutočnosti sa lykožrút na nevyťažených zdevastovaných lesných plochách extrémne premnožil. Nebezpečný škodca dodnes ničí tatranské lesy, pričom napáda aj zdravé stromy. V dôsledku odumierania lesa prichádza k erózii pôdy a vysychaniu vodných zdrojov.

Smatana, ktorý pôsobil v združení mimovládnych ochranárskych zoskupení Ekofórum, v roku 2007 pre denník Pravda označil varovné informácie o lykožrútovej kalamite za vytváranie falošného obrazu.

“Predstava, že lykožrút zožerie Tatry, potom zožerie Malú Fatru a potom bude pokračovať na Bratislavu, je nezmysel. Tento alebo budúci rok sa začne podkôrniková kalamita oslabovať,” vyhlásil Smatana pred 13 rokmi.

Ako nedávno potvrdila aj bývalá ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná, súčasný štátny tajomník ekorezortu nemal pravdu a lykožrút aj 16 rokov po veternej smršti ničí tatranské lesy.

Podkôrny hmyz čoraz viac ničí tatranské lesy. Juraj Smatana je jedným z aktivistov, ktorý zabránil likvidácii lykožrútovej kalamity zo strany lesníkov TANAP-u. (Foto: archív)