Úvod ZO ZAHRANIČIA K morovému stĺpu vo Viedni nosia sviečky a kresby

K morovému stĺpu vo Viedni nosia sviečky a kresby

Foto: archív

Obavy z koronavírusovej pandémie privádzajú v týchto dňoch niektorých obyvateľov Viedne k historickému morovému stĺpu na ulici Graben v centre mesta. Informovala o tom tlačová agentúra APA.

Pri podstavci tejto pamiatky, známej aj pod oficiálnym názvom Trojičný stĺp, sa začali hromadiť sviečky, ale aj detské kresby. Na nich sa objavujú prosby ako „Chráň nás pred koronavírusom“ či „Prosím, milý Bože, pomôž“.

Morový stĺp v centre Viedne bol vztýčený po veľkej morovej epidémii z roku 1679. V metropole na Dunaji a na jej predmestiach vtedy zastihla tzv. čierna smrť približne 80.000 ľudí. Cisár Leopold I. vtedy prisľúbil, že venuje mestu takýto stĺp, ak mor z mesta odíde, čo sa nakoniec stalo na jeseň uvedeného roku.

Krátko po skončení epidémie vztýčili provizórny drevený stĺp, ktorý vydržal takmer osem rokov. Základný kameň dnešného sochárskeho diela položili 30. júna 1687. Dokončený stĺp vysvätili na sviatok Najsvätejšej Trojice v roku 1693.

Do stredajšieho rána zaznamenali v Rakúsku celkovo 5282 potvrdených prípadov nakazenia novým druhom koronavírusu; oficiálny počet úmrtí v dôsledku tejto nákazy stúpol na 30. Na Viedeň pripadalo 678 nakazených a 12 úmrtí.

Foto: archív