Úvod Zdravie K syndrómu suchého oka prispievajú kontaktné šošovky aj počítače

K syndrómu suchého oka prispievajú kontaktné šošovky aj počítače

Foto: archív

Aj občasné začervenanie očí môže byť príznakom problému s nedostatočnou kvalitou či množstvom sĺz. Ide o syndróm suchého oka. Prvými príznakmi sú pálenie, rezanie, pichanie, pocit, akoby do oka niečo spadlo, tzv. pocit cudzieho telesa alebo piesku v očiach či nadmerné slzenie. Neskôr sa objavuje aj začervenanie, výnimočná nie sú ani únava očí, neostré videnie či potreba častejšieho žmurkania.

Medzi hlavné fyzické príčiny vzniku tohto syndrómu patrí vek. Starnutím prichádza k strácaniu vody, čiže dehydratácii v bunkách celého tela. Výnimkou nie sú ani sliznice vrátane oka, množstvo a kvalita sĺz preto klesá. Ďalšími faktormi sú nástup menopauzy, ochorenia imunitného systému či cukrovka.

Vznik syndrómu suchého oka býva aj vedľajším účinkom mnohých liekov. Ovplyvňuje ho i pracovné prostredie. Oči vysušuje akýkoľvek dodatočný zdroj upravujúci teplotu vzduchu v miestnosti či dopravnom prostriedku, napríklad klimatizácia alebo kúrenie.

Foto: archív

Príznaky suchého oka pociťujú často ľudia pracujúci s počítačom, problematická je v tomto prípade frekvencia žmurkania. Naše oko žmurkne v priemere každé tri-štyri sekundy, aby dokázalo dostatočne zvlhčovať povrch oka. Pri práci za počítačom, čítaní, sledovaní televízie, keď je náš pohľad upriamený, sa frekvencia žmurkania znižuje na každých sedem-osem sekúnd.

Obrazovku je preto vhodné umiestniť tak, aby sa na ňu človek pozeral pod uhlom 45 stupňov, vďaka čomu sa oči menej vysušujú. Pri práci si treba robiť každú polhodinu prestávku a na 20 sekúnd požmurkať. Pri práci s počítačom či pri pozeraní televízie je lepšie používať okuliare ako kontaktné šošovky. Dlhé sústredené pozeranie s nižšou frekvenciou žmurkania predstavuje problém aj pre ľudí, ktorí sú dlho za volantom. Pravidelné prestávky vodičov by preto mali byť samozrejmosťou.

Syndróm suchého oka sa prejaví skôr aj u ľudí nosiacich kontaktné šošovky. Ich každodenné používanie očiam neprospieva. Šošovka zabraňuje rovnomernej distribúcii sĺz na povrchu oka, čím vznikajú zle lubrikované miesta, spôsobujúce nepríjemné príznaky syndrómu suchého oka. vhodné je zvlhčiť oči tzv. umelými slzami, zhruba 10-15 minút pred aplikáciou šošoviek.