Úvod Politika K útoku v Petrohrade sa prihlásil Prápor Imáma Šamiľa

K útoku v Petrohrade sa prihlásil Prápor Imáma Šamiľa

Koláž: archív

K samovražednému bombovému útoku v petrohradskom metre z 3. apríla sa prihlásila málo známa skupina Prápor Imáma Šamiľa. Vyhlásila, že útočník konal na rozkaz vodcu teroristickej siete al-Káida Ajmána Zawahrího. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na americkú organizáciu SITE, monitorujúcu aktivity militantov na internete.

Prvotným zdrojom informácie však bola mauritánska tlačová agentúra ANI, často zverejňujúca vyhlásenia džihádistov zo severnej a západnej Afriky. „Na základe pokynov od Ajmána Zawahrího lev Akbaržon Džalilov, jeden z rytierov islamu z Práporu Imáma Šamiľa, podnikol hrdinskú operáciu v Petrohrade v čase návštevy zločinca (ruského prezidenta Vladimira) Putina,“ citovala z vyhlásenia práporu organizácia SITE.

Podľa práporu bol útok v metre odplatou za ruské násilie proti moslimským krajinám, pričom spomenul Sýriu, Líbyu a ruskú Čečenskú republiku: „Ruskej vláde, ktorá sa zjavne nepoučila zo svojej porážky v Afganistane, odkazujeme, že táto operácia je len začiatok a to, čo príde, vás donúti na to zabudnúť, ak Alah dá.“

Výbuch vo vozni metra nastal 3. apríla v momente, keď sa súprava nachádzala v tuneli medzi dvoma stanicami. Útok si vyžiadal 16 mŕtvych vrátane útočníka Džalilova a desiatky zranených.

Foto: archív
Foto: archív

Úrady zadržali doteraz desať podozrivých. Riaditeľ Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Aleksandr Bortnikov oznámil, že už identifikovali objednávateľa útoku, meno však neprezradil.

FSB 19. apríla neďaleko Moskvy zatkla Akrama Azimova – staršieho brata muža, ktorý je obvinený zo zorganizovania útoku. Akram je podozrivý z poskytovania peňazí svojmu bratovi Abrorovi s cieľom prípravy útoku v metre a z pomáhania pri kontaktovaní nešpecifikovaných teroristických organizácií.

Predpokladaného organizátora útoku Abrora Azimova, pochádzajúceho údajne z Kirgizska, zatkli 17. apríla v Moskve. Jeho právny zástupca povedal, že sa „v plnej miere priznal“, že stál za zorganizovaním samovražedného útoku. Abror Azimov bol v poradí deviatou osobou zadržanou v tomto prípade.

Ruské bezpečnostné orgány už predtým predpokladali, že Azimov „viedol výcvik samovražedného útočníka Džalilova“. Ostatní ôsmi zadržaní – šiesti v Petrohrade a dvaja v Moskve – taktiež pochádzajú z regiónu Strednej Ázie.