Úvod Politika K zodpovednosti za útoky na Srí Lanke sa prihlásil Islamský štát

K zodpovednosti za útoky na Srí Lanke sa prihlásil Islamský štát

Foto: archív

K zodpovednosti za sériu samovražedných bombových útokov, ktoré si na Srí Lanke vyžiadali viac než 320 ľudských životov, sa prihlásila extrémistická skupina Islamský štát. Informovala o tom agentúra AFP.

„Tí, ktorí vykonali útok, ktorého terčom boli členovia koalície pod vedením USA a kresťania na Srí Lanke, sú bojovníkmi skupiny Islamský štát,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré zverejnila tlačová agentúra Amák, napojená na túto džihádistickú organizáciu.

Počet obetí na životoch, ktoré si vyžiadali bombové útoky na Srí Lanke, sa zvýšil už na najmenej 320. Zranených je približne 500 ľudí. K výbuchom prišlo v troch luxusných hoteloch (v meste Kolombo a blízkom okolí) a troch katolíckych kostoloch v metropole a v mestách Negombo a Battikalóa.

Bomby explodovali aj na dvoch ďalších miestach v Kolombe. Okrem spomínaných útokov sa ďalší samovražedný útočník odpálil počas razie v dome, v ktorom sa nachádzali podozriví, pričom zahynuli traja policajti.

Polícia dosiaľ zadržala v súvislosti s útokmi 40 osôb a je medzi nimi aj jeden Sýrčan. Hovorca srílanskej vlády informoval, že útoky spáchala miestna islamistická skupina známa pod názvom Národná Tawhíd džamáat. Stanica BBC s odvolaním sa na nemenované zdroje uviedla, že útoky vykonala s pomocou medzinárodnej organizácie.