Úvod Z DOMOVA Káčer sa neospravedlní za výroky o možných územných nárokoch Maďarska voči Slovensku

Káčer sa neospravedlní za výroky o možných územných nárokoch Maďarska voči Slovensku

Rastislav Káčer. (Foto: archív)

Dočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer vyhlásil, že sa nebude nikomu ospravedlňovať za to, že chráni záujmy svojej krajiny. Svoje slová k možnému nároku Maďarska na slovenské územie myslel ako kritiku konkrétnej politiky. Nejde podľa neho o konflikt národov.

„Bol som vymenovaný za ministra zahraničných vecí Slovenskej republiky a stále som hlavou štátu poverený touto prácou. Nebudem sa nikomu ospravedlňovať za to, že chránim záujmy svojej krajiny. Že jej teritoriálnu integritu, suverenitu a slobodu považujem za svätý grál snaženia našej diplomacie,“ napísal na sociálnej sieti šéf slovenskej diplomacie.

Káčer v relácii TV Markíza Na telo plus pripustil, že ak by sa Rusku podarilo zabrať Ukrajinu, Slovensko by čelilo hrozbe nároku na naše územie zo strany Maďarska. „Keby bol býval Vladimir Putin úspešnejší a dnes ho máme na východných hraniciach, myslím si, že takýmto nárokom by sme už dnes priamo čelil,” povedal.

Reagoval tak na otázku moderátora relácie, či v najbližších rokoch hrozí, že by sa Maďarsko dopracovalo k územným nárokom voči Slovensku. Možnosť maďarských nárokov je podľa Káčera témou.

Jeho výroky kritizovali líder OĽaNO Igor Matovič a poslanec Národnej rady SR za OĽaNO György Gyimesi, ktorí ich označili za nezodpovedné a za vedomé zavádzanie. Káčera vyzvali ospravedlniť sa.