Úvod ZO ZAHRANIČIA Kaczynski: Médiá v Poľsku by mali byť poľské

Kaczynski: Médiá v Poľsku by mali byť poľské

Jaroslaw Kaczynski. (Foto: archív)

Predseda poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski v prvom rozhovore po víťazstve Andrzeja Dudu v prezidentských voľbách ostro kritizoval médiá v cudzom vlastníctve. Slabú podporu prezidenta medzi mladými voličmi pripisuje práve vplyvu médií.

„Víťazstvo Dudu ma veľmi teší. Pôsobil silný – zdá sa, že inšpirovaný zvonku – mediálny front,“ vyhlásil Kaczynski. Nemožno podceňovať vplyv médií či iných centier ovplyvňujúcich názory mladých, ktorí majú menej životných skúseností, a tak môžu ľahšie podľahnúť rôznemu presviedčaniu.

„Môžeme zariadiť, že médií, ktoré sa na realitu pozerajú realistickejšie, bude viac ako v súčasnosti. Pokúsime sa pôsobiť v tomto smere,“ vraví predseda PiS. Nemá však na mysli zničenie televízie TVN, ktorá patrí do americkej siete Discovery a čelí ostrým útokom z tábora vládnych politikov.

„Nerátame s tým, že TVN bude podporovať PiS alebo zanikne. Ale možno sa podarí nastaviť inú mieru, nie vnútenú, a to ani právnymi obmedzeniami, ale len určitými pravidlami, ktoré budú všetci akceptovať. Urobíme všetko pre to, aby sa situácia vrátila do normálu, ale neurobíme nič, čo by bolo proti slobode médií.“

Mediálna scéna v Poľsku je ostro rozdelená. Verejnoprávna televízia TVP vyzdvihuje prínosy vlády a kritizuje opozíciu, stanica TVN alebo denník Gazeta Wyborcza sú zase, naopak, k vláde zase veľmi kritické.