Úvod ZO ZAHRANIČIA Kaczynski: Nemecko chce zmeniť EÚ na štvrtú ríšu

Kaczynski: Nemecko chce zmeniť EÚ na štvrtú ríšu

Jarosław Kaczyński. (Foto: archív)

Šéf poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jarosław Kaczyński vyhlásil, že Nemecko sa snaží zmeniť Európsku úniu na spolkovú „nemeckú štvrtú ríšu“. Kaczyński to vyhlásil v rozhovore pre poľský denník Gazeta Polska Codziennie, pričom dodal, že niektoré krajiny „nie sú nadšené z vyhliadky na vybudovanie nemeckej štvrtej ríše na základe EÚ“.

„Ak by sme my Poliaci súhlasili s týmto druhom modernej podriadenosti, boli by sme degradovaní rôznymi spôsobmi,“ povedal Kaczyński, ktorý je zároveň poľským vicepremiérom. Dodal, že Súdny dvor Európskej únie je používaný ako nástroj pre federalistické idey.

Poľsko sa s EÚ dlhodobo sporí najmä v súvislosti so svojimi reformami súdnictva, ktoré PiS presadzuje od roku 2015. Európska únia v najnovšom zvrate udalostí uviedla, že proti Poľsku spúšťa právne kroky za ignorovanie práva EÚ a podkopávanie nezávislosti súdnictva. Naopak, Varšava obviňuje Brusel z „byrokratického centralizmu“.

Počas nedávnej návštevy nového nemeckého kancelára Olafa Scholza v Poľsku tamojší premiér Mateusz Morawiecki vyhlásil, že podpora súčasnej nemeckej vlády pre federalizmus EÚ je „utopická, a preto nebezpečná“ záležitosť.