Úvod Politika Kaczynski: Poľsko prijme euro až vtedy, keď dosiahne úroveň Nemecka

Kaczynski: Poľsko prijme euro až vtedy, keď dosiahne úroveň Nemecka

Jaroslaw Kaczynski. (Foto: archív)

Poľská vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) hovorí euru „nie“ a domnieva sa, že Varšava by mala prijať túto spoločnú menu až vtedy, keď bude ekonomika krajiny taká, akú má Nemecko.

Vyhlásil to líder PiS Jaroslaw Kaczynski, ktorého citovala tlačová agentúra Reuters. Kaczynski mal prejav na straníckom zjazde v meste Lublin pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sú všeobecne vnímané ako skúška pre PiS a jej hlavných oponentov v nastávajúcich poľských všeobecných voľbách.

„Hovoríme nie euru a nie európskym cenám. Jedného dňa euro prijmeme, pretože sme sa k tomu ako členský štát EÚ zaviazali, ale pristúpime k tomuto kroku až vtedy, keď to bude v našom záujme – keď dosiahneme úroveň HDP a kvalitu života, ktorá bude veľmi podobná tej v Nemecku,“ vyhlásil Kaczynski.

PiS už predtým tvrdila, že Poľsko by sa nemalo ponáhľať do eurozóny, avšak tento argument teraz opakuje s cieľom prilákať viac podporovateľov pred voľbami, analyzuje Reuters. Zatiaľ čo väčšina Poliakov je za členstvo krajiny v EÚ, v otázke zavedenia eura obyvateľstvo podľa prieskumov jednotné nie je.

PiS momentálne podporuje 38,7 percenta voličov, kým Európskej koalícii (KE) by dalo hlas 36,2 percenta voličov, vyplýva z výsledkov prieskumu verejnej mienky, ktorý pre rozhlasovú stanicu ZET uskutočnila spoločnosť IBRIS. KE sa skladá z hlavných opozičných strán vrátane najväčšieho politického rivala PiS – Občianskej platformy (PO) – ktoré sa tohto roku spojili proti vládnuce strane.

KE ešte verejne nedeklarovala svoju politiku ohľadom zavedenia eura, ale všeobecne sa predpokladá, že k danej záležitosti zastáva pozitívnejší postoj ako PiS. Spoluzakladateľom PO je predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý podporoval jednotnú menu už pred finančnou krízou, avšak strana vyhlásila, že Poľsko potrebuje diskusiu o prijatí eura.

Koláž: archív