Úvod Politika Kaczynski: Utečencov prijímať nemusíme. Do Európy sme ich nepozývali

Kaczynski: Utečencov prijímať nemusíme. Do Európy sme ich nepozývali

Jaroslaw Kaczyňski. (Foto: archív)

Poľsko má morálne právo neprijímať utečencov, lebo nezavinilo zlú situáciu v krajinách, odkiaľ pochádzajú. Vyhlásil to vplyvný poľský politik Jaroslaw Kaczynski na nedávnom kongrese vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS).

„Nezneužili sme štáty, z ktorých teraz títo utečenci prichádzajú do Európy, nevyužívali sme ich pracovnú silu a nakoniec, nepozvali sme ich do Európy. Máme plné morálne právo povedať nie,“ vyhlásil šéf konzervatívnej strany, pod ktorej vedením Poľsko výrazne zmenilo kedysi liberálny kurz a tvrdo odporuje Bruselu v otázke utečeneckých kvót.

Foto: archív
Foto: archív

Európska komisia začala konanie proti Poľsku, Česku a Maďarsku, pretože odmietajú ponúkať nové miesta pre utečencov prerozdelených z najpostihnutejších európskych krajín. Poľsko napriek tomu podľa šéfa vládnej strany nemá nijaký dôvod na to, aby si v rámci solidarity prijímania utečencov „radikálne znížilo štandard kvality svojho života“.

Politik, názorovo blízky súčasnému americkému prezidentovi, má radosť z pripravovanej návštevy Donalda Trumpa v Poľsku. Myslí si, že tento úspech poľskej diplomacie vyvolal závisť v ďalších európskych krajinách a britskí predstavitelia práve preto útočia na Varšavu. Premiérka Theresa Mayová totiž pozvala Trumpa na oficiálnu štátnu návštevu ostrovného kráľovstva v zime, Biely dom sa však na dátume cesty doteraz nedohodol.